Trichoblastoma
Charakterystyka
Trichoblastoma (TB) to łagodny, rzadki nowotwór skóry wywodzący się z mieszków włosowych i tkanki mezenchymatycznej. Zmiany mogą lokalizować się na twarzy, szyi i skórze głowy i przybierać formę pojedynczych lub mnogich guzów. Zmiany mnogie obserwuje się w przebiegu zaburzeń uwarunkowanych genetycznie. Trichoblastoma może wystąpić u każdego, bez względu na wiek i płeć, choć nowotwór najczęściej obserwuje się u dorosłych między 50 a 70 rokiem życia. Guz zazwyczaj umiejscawia się w skórze właściwej, choć może rozprzestrzenić się także do warstwy podskórnej. Mimo że trichoblastoma jest nowotworem łagodnym, niektóre źródła podają przykłady zezłośliwienia zmiany.
Objawy
Trichoblastoma objawia się symetrycznymi, gładkimi guzkami i grudkami, których średnica waha się od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Zmiany są dobrze odgraniczone od zdrowej skóry i rosną bardzo powoli – od kilku miesięcy do kilku lat. Trichoblastoma przybiera kolor cielisty, perłowy lub brązowy. Zmiana nie powoduje dolegliwości bólowych, pieczenia, ani swędzenia. Charakterystyczny wygląd zmiany i jej obraz histologiczny sprawia, że trichoblastoma jest trudna do odróżnienia od raka podstawnokomórkowego.
Rodzaje
W zależności od obrazu histopatologicznego trichoblastoma dzieli się na kilka typów:
- Typ guzkowy (nodular trichoblastoma) charakteryzuje się pojedynczymi, stosunkowo dużymi guzami koloru cielistego, o dobrze oznaczonych granicach, które lokalizują się na głowie i karku, szczególnie u osób dorosłych.
- Typ sitowy (cribriform trichoblastoma), inaczej trichoepithelioma, to powierzchowna forma trichoblastoma obejmująca naskórek.
- Typ siatkowaty (retiform trichoblastoma) wyróżnia się dużym rozmiarem i lokalizuje się w skórze właściwej lub tkance podskórnej. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego obrazu histopatologicznego guza, który przypomina sieć.
- Typ groniasty (racemiform trichoblastoma) wyróżniany jest na podstawie swojego obrazu histopatologicznego, w którym przypomina kiście winogron.
- Typ kolumnowy (columnar trichoblastoma), znany także jako trichoepithelioma desmoplastyczna, objawia się symetrycznym guzem o wyraźnych krawędziach z centralnym wgłębieniem.
Przyczyny powstawania
Trichoblastoma powstaje w wyniku niepełnego zróżnicowania struktur mieszkowych, nie wiadomo jednak dlaczego powstaje u konkretnych ludzi. Badacze wskazują na genetyczne podłoże guza.
Diagnostyka
W diagnostyce różnicowej trichoblastoma należy uwzględnić guzy wywodzące się z keratynocytów, trichoepithelioma oraz raka podstawnokomórkowego. Trichoblastoma podobna jest do złośliwego raka podstawnokomórkowego zarówno w obrazie klinicznym, jak i mikroskopowym i z tego względu skuteczne rozróżnienie tych dwóch zmian jest bardzo istotne. W celu postawienia prawidłowego rozpoznania nowotworu lekarz przeprowadza wywiad medyczny, badanie fizykalne, badanie wideodermatoskopowe oraz biopsję wraz z oceną histopatologiczną i immunohistochemiczną. Badania te są niezbędne do odróżnienia trichoblastoma od raka podstawnokomórkowego i ostateczna diagnoza może zostać postawiona dopiero po ich wykonaniu. Metody diagnostyczne używane do rozpoznawania nowotworów opisane są w zakładce Diagnostyka łagodnych i złośliwych nowotworów skóry głowy.
Leczenie
Najskuteczniejszą metodą leczenia trichoblastoma jest wycięcie chirurgiczne. Nierzadko zdarza się, że guz zostaje wycięty już na etapie biopsji, podczas tak zwanej biopsji wycinającej. Usunięcie guza wraz z marginesem zdrowych tkanek zmniejsza ryzyko nawrotu tego nowotworu oraz ogranicza ryzyko jego zezłośliwienia. Więcej o leczeniu nowotworów skóry przeczytasz w zakładce Leczenie złośliwych nowotworów skóry głowy.
Umów wizytę