Gruczolak łojowy

Charakterystyka

Gruczolak łojowy (Sebaceous adenoma) to rzadki łagodny guz wywodzący się z gruczołów łojowych skóry. Około 70% przypadków tego nowotworu rozpoznaje się w okolicach głowy, natomiast 30% stanowią guzy zlokalizowane na karku, tułowiu i kończynach. W rzadkich przypadkach gruczolak łojowy może wystąpić na błonie śluzowej jamy ustnej. Guzy mogą występować pojedynczo lub mnogo. Gruczolaki łojowe obserwuje się u obu płci, zazwyczaj pojawiają się u osób po 60 roku życia. Guzki mają okrągły kształt i ich średnica zazwyczaj nie przekracza 5 milimetrów, choć odnotowano zmiany o średnicy kilku centymetrów. Przybierają cielisty, żółtawy lub różowawy kolor i charakteryzują się powolnym wzrostem. Ich granice są dobrze odgraniczone od otaczającej je zdrowej skóry. Gruczolaki łojowe mogą powodować ból i krwawienie, zmiany mogą także ulec owrzodzeniu.

Przyczyny powstawania

Powody, przez które gruczolaki łojowe występują u konkretnych ludzi, nie są znane. Zmiany mogą powstawać więc bez jednoznacznej przyczyny lub być objawem Zespołu Muira-Torrego, który ma podłoże genetyczne. Choroba ta charakteryzuje się współistnieniem co najmniej jednego łagodnego lub złośliwego nowotworu wywodzącego się z gruczołów łojowych wraz z rakiem jelita grubego (rzadziej innymi nowotworami złośliwymi narządów wewnętrznych). Gruczolak łojowy to najczęstsza zmiana występująca w tym schorzeniu.

Diagnostyka i leczenie

Trafna i szybka diagnostyka gruczolaka łojowego jest ważna w kontekście ewentualnego rozpoznania Zespołu Muira-Torrego, zwłaszcza jeśli guzy są mnogie i występują na tułowiu i kończynach. Jeśli ryzyko choroby jest wykluczone, zmiana nie wymaga leczenia, choć należy ją obserwować. Pacjenci najczęściej decydują się na usunięcie gruczolaka łojowego ze względów estetycznych oraz dolegliwości bólowych. Rozpoznanie zmiany opiera się na wywiadzie medycznym, badaniu fizykalnym oraz badaniu wideodermatoskopowym. W przypadkach spornych lekarz może zalecić biopsję. W diagnostyce różnicowej pod uwagę należy wziąć przede wszystkim raka podstawnokomórkowego. Zalecanym leczeniem gruczolaków łojowych jest wycięcie chirurgiczne, po którym następuje ocena histopatologiczna zmiany.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP