Torbiel mieszkowa

Charakterystyka

Torbiel mieszkowa (ang. trichilemmal cyst/pilar tumor PT) to podskórna cysta występująca na owłosionej skórze głowy. Torbiel mieszkowa prawie zawsze ma charakter łagodny, choć istnieją przypadki jej zezłośliwienia, zwłaszcza gdy przeistoczy się w postać proliferującą (proliferating trichilemmal tumor – PTT). Złośliwa torbiel mieszkowa proliferująca (malignant proliferating trichilemmal tumor – MPTT) może rozwinąć się na podłożu już obecnego guza lub na zdrowej skórze. Torbiel mieszkowa częściej występuje u kobiet, szczególnie tych w podeszłym wieku, jest to jednak rzadko spotykany nowotwór.

Objawy

Torbiele mieszkowe przybierają postać cielistych guzków i w 90% przypadków lokalizują się na głowie, choć mogą pojawić się także na plecach, klatce piersiowej, twarzy czy powiekach. Zazwyczaj występują pojedynczo, ich powierzchnia jest gładka, a granice dobrze widoczne. Torbiele mieszkowe są dość twarde w dotyku, jednak łatwo przesuwają się pod naciskiem. Mogą być wypełnione keratyną i osiągają średnicę od 2 do nawet 25 centymetrów. Torbiel mieszkowa może ulec owrzodzeniu, a co za tym idzie, powodować dyskomfort lub ból. Zmiana rośnie powoli, a nagłe powiększenie jej średnicy może świadczyć o stanie zapalnym lub zezłośliwieniu. Torbiel może uciskać i niszczyć tkanki, które się pod nią znajdują.

Przyczyny powstawania

Patogeneza torbieli mieszkowych nie jest do końca poznana. Mogą występować bez wyraźniej przyczyny lub mieć podłoże genetyczne, o czym świadczy fakt, że zmiany mogą być dziedziczne.

Diagnostyka

W diagnostyce różnicowej torbieli włosowej pod uwagę należy wziąć torbiel skórzastą, cylindroma (oblaka), złośliwą torbiel mieszkową proliferującą, raka macierzy włosa oraz raka kolczystokomórkowego. Rozpoznanie torbieli mieszkowej odbywa się na podstawie wywiadu medycznego, badania fizykalnego oraz wideodermatoskopowego, a jeśli to konieczne, także biopsji. Metody diagnostyczne używane do rozpoznawania nowotworów opisane są w zakładce Diagnostyka łagodnych i złośliwych nowotworów skóry głowy.

Leczenie

Torbiel mieszkowa jest zmianą łagodną, jednak znane są przypadki jej zezłośliwienia. Z tego względu zaleca się jej leczenie, które zazwyczaj polega na wycięciu chirurgicznym z zachowaniem marginesu zdrowej tkanki. Więcej o leczeniu nowotworów skóry przeczytasz w zakładce Leczenie złośliwych nowotworów skóry głowy.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP