Naczyniak wiśniowy

Charakterystyka

Naczyniak wiśniowy (ang. cherry angioma), zwany również naczyniakiem starczym lub plamką Campbella de Morgana, to łagodna zmiana skórna, która zazwyczaj lokalizuje się twarzy, ustach, tułowiu i głowie, choć może rozwinąć się na każdej części ciała. Naczyniaki wiśniowe mogą wystąpić u każdego, bez względu na wiek i płeć. Są dość powszechną zmianą skórną, występują bowiem u około 50% dorosłych po 30 roku życia i u 75% Pacjentów powyżej 75 roku życia. Naczyniaki wiśniowe nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia, jednak mogą powodować problemy natury estetycznej (np. wtedy, gdy występują na twarzy) i praktycznej (większe zmiany mogą przeszkadzać np. podczas czesania włosów).

Objawy

Naczyniak wiśniowy przybiera postać okrągłej lub owalnej, jędrnej grudki lub plamki, której średnica waha się między 1 milimetrem a 1 centymetrem. Zazwyczaj przybiera kolor intensywnie czerwony lub bordowy, choć jej zabarwienie może być także lekko fioletowe lub niebieskie. Naczyniak wiśniowy ma gładką powierzchnię, a jego granice są dobrze odgraniczone od otaczającej go skóry. Zmiana nie powoduje dolegliwości bólowych, chyba że zostanie uszkodzona, np. w wyniku zadrapania lub rozcięcia, czego wynikiem może być także krwawienie. Naczyniak wiśniowy jest potocznie opisywany przez Pacjentów jako czerwony pieprzyk. Może występować pojedynczo lub mnogo.

Przyczyny powstawania

Naczyniak wiśniowy powstaje wskutek rozrostu komórek, które wyściełają wnętrze naczyń krwionośnych. Nie wiadomo, dlaczego pojawia się u konkretnych osób. Na powstawanie tej zmiany wpływ ma prawdopodobnie kilka czynników: predyspozycje genetyczne, podeszły wiek, uwarunkowania klimatyczne i pewne choroby lub stany, takie jak ciąża.

Diagnostyka

Naczyniak wiśniowy nie sprawia trudności diagnostycznych, a jego rozpoznanie odbywa się na podstawie wywiadu medycznego, badania fizykalnego oraz badania wideorematoskopowego. W przypadkach spornych lekarz może zlecić wykonanie biopsji wraz z oceną histopatologiczną. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić między innymi czerniaka amelocytarnego, rogowca naczyniakowatego oraz naczyniaka krwionośnego włośniczkowego. Metody diagnostyczne używane do wykrywania nowotworów opisane są w zakładce Diagnostyka łagodnych i złośliwych nowotworów skóry głowy.

Leczenie

Jeśli postawiona diagnoza potwierdza naczyniaka wiśniowego, jego leczenie nie jest konieczne, gdyż nie zagraża on zdrowiu ani życiu Pacjenta. Wiele osób decyduje się jednak na usunięcia zmiany z powodów estetycznych i praktycznych. W przypadku zmian powierzchownych lekarz może zalecić laseroterapię. Jeśli jednak zmiana jest obszerna, niezbędne może okazać się wycięcie chirurgiczne. Interwencja chirurga będzie także wskazana, jeśli istnieją jakiekolwiek podejrzenia związane z potencjalnym zezłośliwieniem zmiany. Więcej o leczeniu nowotworów skóry i zmian skórnych przeczytać można w zakładce Leczenie nowotworów skóry głowy.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP