Linijne znamię naskórkowe
Charakterystyka
Linijne znamię naskórkowe (linear epidermal nevus) to łagodna zmiana wywodząca się z komórek naskórka, która najczęściej obecna jest już przy urodzeniu lub pojawia się w dzieciństwie. Może wystąpić na każdej części ciała, jednak najczęściej lokalizuje się na twarzy, szyi i owłosionej skórze głowy. Początkowo znamię przybiera postać gładkiego, niewystającego ponad powierzchnię skóry przebarwienia lub grudki, jednak w późniejszym etapie choroby może przybrać postać brodawkową. Zmiany mogą być pojedyncze lub mnogie, zazwyczaj mają układ linijny i jednostronny. Linijne znamię naskórkowe może powiększać się z czasem lub ulegać chwilowej regresji, jednak nigdy nie ustępuje samoczynnie.
Przyczyny powstawania
Linijne znamię naskórkowe powstaje z komórek naskórka i spowodowane jest mozaikowatością genetyczną wynikającą z mutacji somatycznych tychże komórek. Mutacja ta polega na występowaniu dwóch lub więcej heterogennych komórek, które rozwijają się w obrębie jednej zygoty. Przyczyny, dla których znamię występuje u konkretnych Pacjentów, nie są poznane.
Rodzaje
Znamię naskórkowe dzieli się na kilka rodzajów. Nie jest to jednoznaczna klasyfikacja, ponieważ w obrębie jednej zmiany mogą występować cechy innych typów:
- Miękkie brodawkowate znamię naskórkowe – wyglądem przypomina brodawki starcze, charakteryzuje się małymi, cielistymi lub szarymi zmianami o gładkiej powierzchni.
- Znamię brodawkowate twarde – znamię wystaje ponad powierzchnię skóry i przybiera cielisty lub brązowy kolor. Ma brodawkowatą powierzchnię i lokalizuje się najczęściej na tułowiu i kończynach.
- Zapalne linijne brodawkowate znamię naskórkowe – w jego przebiegu występuje stan zapalny i intensywny świąd, może nasilać się i zanikać. Zazwyczaj pojawia się przed 5 rokiem życia, na kończynach dolnych i pośladkach. Znamię przypomina zmiany łuszczycowe, ponieważ objawia się rumieniowymi, łuszczącymi się ogniskami.
- Znamię rogowe – ta najrzadsza postać znamienia naskórkowego przebiega z nasilonym rogowaceniem, które tworzy na skórze grube brodawkowate narośle.
Diagnostyka i leczenie
Rozpoznanie linijnego znamiona naskórkowego możliwe jest dzięki wywiadowi medycznemu i badaniu fizykalnemu, podczas którego lekarz ogląda zmianę. W diagnostyce różnicowej pod uwagę bierze się między innymi znamię łojowe, znamię Beckera i łuszczycę. Jeśli postawienie diagnozy na tej podstawie jest niemożliwe, dermatolog może zlecić biopsję z badaniem histopatologicznym. Choć znamię naskórkowe nie jest groźne, może powodować problemy natury estetycznej, a także praktycznej, jeśli zaczepia się o ubrania czy biżuterię. Ponadto postać zapalna powoduje uporczywy świąd, który wpływa negatywnie na samopoczucie Pacjentów. W zależności od wskazań i preferencji Pacjenta dermatolog może zalecić środki miejscowe, które mają na celu zmiękczenie i zmniejszenie zmiany. Całkowite usunięcie znamienia możliwe jest dzięki wycięciu chirurgicznemu lub terapii laserem frakcyjnym.
Umów wizytę