Prawidłowe suszenie włosów prostych i kręconych

Chcąc wysuszyć włosy, mamy do wyboru dwie metody – suszenie naturalne oraz suszarką do włosów. Należy pamiętać o tym, że mokre i wilgotne włosy są o wiele bardziej podatne na uszkodzenia i zniszczenia niż włosy suche, dlatego należy obchodzić się z nimi wyjątkowo delikatnie. Z tego względu spanie w mokrych włosach jest niezalecane –  przyczynia się do uszkodzeń mechanicznych łodyg włosów i sprawia, że włosy są nieświeże i poplątane. Jeśli pozostawiamy włosy do naturalnego wyschnięcia w ciągu dnia, pamiętajmy, aby nie narażać ich na tarcie, na przykład w wyniku ocierania o oparcie sofy czy fotela. Mokrych włosów nie należy wystawiać na słońce, ponieważ negatywne działanie promieniowania UV wysuszy i uwrażliwi łodygi włosowe. Pomijając te dwie kwestie, naturalne schnięcie sprawdzi się w każdym przypadku. Zdarza się jednak, że nie mamy czasu, aby czekać, aż włosy wyschną samodzielnie lub chcemy pomóc im się ułożyć – wtedy z pomocą przychodzi suszarka do włosów.

Przygotowanie do suszenia włosów

Niezależnie od tego, czy mamy włosy kręcone, czy proste, po ich umyciu, musimy je wstępnie osuszyć. Wodę z włosów odciskamy delikatnie, uciskając je w dłoniach, jednak nie wykręcając. Następnie możemy użyć miękkiego, chłonnego ręcznika i przykładać go do włosów w różnych miejscach, odsączając wodę. Włosy można zawinąć w turban, nie powinien jednak znajdować się on na głowie dłużej niż 10 min – wilgotne środowisko sprzyja zakażeniom drożdżakami, a ciepło może przyczynić się do nadmiernego przetłuszczania skóry głowy. W zależności od tego, ile mamy czasu, możemy przejść do suszenia od razu, lub pozwolić włosom naturalnie „podeschnąć” przez około 10-20 minut. Przed suszeniem warto zastosować kosmetyk termoochronny, który zabezpieczy włosy przed temperaturą oraz dodatkowo je nawilży i wygładzi.

Prawidłowa temperatura nawiewu suszarki do włosów

Zbyt wysoka temperatura nawiewu suszarki to jeden z najważniejszych czynników niszczących włosy. Z tego względu warto wybrać temperaturę bezpieczną dla włosów. Choć wydłuży to czas suszenia, włosy będą zdecydowanie zdrowsze, mocniejsze i gęstsze. Maksymalna zalecana temperatura nawiewu to ok. 70 stopni Celsjusza, jeśli jednak suszarka nie jest wyposażona w opcję wyświetlania temperatury, ciepło nawiewu możemy sprawdzić innym sposobem. Nawiew suszarki można skierować na dłoń lub szyję – jeśli po chwili odczujemy parzenie, oznacza to, że temperatura jest zbyt wysoka. Jeśli ciepło nawiewu jest odpowiednie dla skóry, będzie też odpowiednie dla włosów.

Suszenie włosów prostych suszarką – etapy

  1. Przed przystąpieniem do suszenia włosy warto rozczesać palcami, a dopiero potem szczotką z naturalnego włosia lub grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach. Włosy rozczesujemy od końcówek, stopniowo kierując się ku górze. Na tym etapie warto zaaplikować odżywkę bez spłukiwania lub inny odżywczy preparat, jak np. olejek lub serum do włosów – oprócz tego, że nawilży i odżywi włosy, ułatwi ich rozczesywanie.
  2. Jeśli masz taką opcję, skorzystaj z koncentratora – jest to wąska dysza montowana do suszarki, która pozwala na skoncentrowanie nawiewu na konkretnym obszarze włosów. Koncentrator przyspiesza suszenie, jest jednak tylko ułatwieniem, nie wymogiem.
  3. Suszarkę należy trzymać w odległości ok. 20-30 cm od głowy a prędkość nawiewu powinna być średnia. Zbyt duża moc może prowadzić do splątania włosów.
  4. Włosy susz strumieniem powietrza skierowanym od góry do dołu włosów. Nie machaj suszarką na boki – doprowadzi to do splątania włosów. Podsusz część włosów i przejdź do kolejnej sekcji. W trakcie suszenia włosy możesz rozczesywać palcami lub grzebieniem.
  5. Jeśli chcesz nadać włosom objętości, możesz suszyć je głową skierowaną w dół. Natomiast jeśli chcesz ujarzmić końcówki wywijając je do wewnątrz lub na zewnątrz i zachować objętość, do suszenia użyj okrągłej szczotki fryzjerskiej. Podziel włosy na sekcje i zaczynając od włosów przy karku, nawijaj pasma na szczotkę. W drugiej ręce trzymaj suszarkę i kieruj koncentrator na nawinięte włosy, stopniowo przesuwając szczotkę w dół pasma.
  6. W końcowej fazie suszenia możesz użyć chłodnego powietrza suszarki. Pozwoli to domknąć łuski włosów i nadać im gładkości i blasku.

Suszenie włosów kręconych suszarką – etapy

  1. Jeśli Twoje włosy są kręcone, po umyciu będą prawdopodobnie bardzo splątane. Najpierw delikatnie rozczesz włosy palcami, starając się je jak najbardziej rozplątać. Następnie użyj drewnianego grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami, aby całkowicie rozczesać włosy. Jeśli ta czynność sprawia Ci problemy, zaaplikuj odżywkę bez spłukiwania – nawilży i odżywi włosy, a także ułatwi ich rozczesywanie.
  2. Na tym etapie możesz użyć preparatu do stylizacji loków, którego używasz na co dzień. Doskonałą alternatywą dla drogeryjnych kosmetyków jest domowy preparat z siemienia lnianego. Powstaje poprzez lekkie podgotowanie ziaren rośliny lub odstawienie ich do wody na kilka godzin. Otrzymaną żelową substancję wgnieć we włosy przed suszeniem.
  3. Podziel włosy na cztery lub sześć sekcji, w zależności od ich długości i gęstości. Im więcej sekcji, tym łatwiej je wysuszyć.
  4. Posiadaczki i posiadacze włosów kręconych docenią działanie dyfuzora. Jeśli Twoja suszarka nie ma takiej końcówki, warto się w nią zaopatrzyć. Dyfuzor to nakładka do szuszarki, która pomaga na rozproszenie nawiewu, co sprawia, że strumień powietrza przepływając przez wiele otworów, oddziałuje delikatniej na poszczególne pasma włosów zapobiegając ich puszeniu się. Dyfuzor pozwala na wydobycie maksymalnego skrętu włosów przy jednoczesnym zachowaniu blasku i gładkości.
  5. Układaj sekcje włosów w dyfuzorze, pomiędzy wypustkami, i susz przykładając dyfuzor do głowy. Trzymaj go nieruchomo przez ok. 1-2 minuty, zmień sekcję i powtarzaj tę czynność. Pomiędzy zmianami pasm wyłączaj suszarkę, po to, aby nie odrywać dyfuzora od głowy, gdy pracuje. W przeciwnym razie loki mogą źle się ułożyć. Bardzo ważne jest, aby użyć chłodnego lub lekko ciepłego nawiewu – zbyt gorące powietrze nie tylko niszczy włosy, ale może też doprowadzić do poparzenia skóry głowy.
  6. Jeśli nie masz suszarki z dyfuzorem, wykorzystaj sprzęt, który posiadasz. Kieruj nawiew na poszczególne pasma, ugniatając je dłońmi w trakcie suszenia. Ta metoda jest bardziej czasochłonna, jednak również pozwala na uzyskanie pięknych loków.
  7. Na koniec użyj zimnego nawiewu – domknie łuski włosów, nadając im blask i gładkość.

Suszenie włosów kręconych bez użycia suszarki – plopping – etapy

Plopping to stosunkowo nowa metoda suszenia włosów kręconych. Opiera się na założeniu, że nadmierne dotykanie mokrych loków pozbawia je skrętu i powoduje puszenie. Plopping polega na wgnieceniu w wilgotne włosy stylizatora, a następnie zawinięciu ich w bawełnianą koszulkę lub cienki bawełniany ręcznik. Włosy wysychają same, a dzięki temu, że są zawinięte w turban, możliwe jest wydobycie ich naturalnego skrętu. Nie należy obawiać się tego, że skóra głowy nadmiernie się przetłuści – bawełna przepuszcza powietrze, więc fryzura będzie wyglądać świeżo.

  1. Po wstępnym osuszeniu włosów wgnieć w nie ulubiony stylizator do loków.
  2. Na płaskiej powierzchni, na przykład na łóżku, rozłóż koszulkę tak, aby rękawy były bliżej krawędzi. W tej instrukcji miejsce na koszulce z otworem na głowę to jej górna część.
  3. Przyłóż głowę do koszulki i umieść włosy bliżej górnej części koszulki.
  4. Chwyć dolną część koszulki i owiń nią włosy w stronę karku.
  5. Chwyć rękawy koszulki, lekko je zwiń i skieruj w stronę tyłu głowy. Zawiąż je tak, aby turban był stabilny.
  6. Turban ściągnij po około 2-3 godzinach. Czas schnięcia zależny jest od długości i gęstości włosów.

Choć suszenie włosów wydaje się błahym tematem, należy pamiętać, że ten etap pielęgnacji włosów ma bardzo duży wpływ na ich stan oraz wygląd. Używanie zbyt gorącego nawiewu suszarki prowadzi do nieodwracalnych zniszczeń w łodydze włosa i może poparzyć skórę głowy oraz przyczynić się do jej nadmiernego przetłuszczania. Niedelikatne traktowanie włosów mokrych i wilgotnych jest dla nich równie niekorzystne

TOP