Błędy w pielęgnacji włosów i skóry głowy
Prawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy nie musi być skomplikowana i czasochłonna. Wręcz przeciwnie – gdy wdroży się ją do codziennej rutyny, staje się nie tylko prosta, ale także przyjemna. Dbając o włosy i skórę głowy, często popełniamy błędy, których moglibyśmy łatwo uniknąć, wpływając tym samym na pozytywną poprawę w ich kondycji. Choć niektóre z nich mogą wydawać się oczywiste, warto się z nimi zapoznać, aby upewnić się, że dbamy o skórę głowy i włosy prawidłowo. Dzięki temu będziemy cieszyć się nie tylko pięknymi włosami, ale będziemy chronić się także przed wieloma chorobami dotyczącymi skóry głowy.
Błędy w pielęgnacji włosów
- Zapuszczenie włosów za wszelką cenę
To częsty błąd popełniany głównie przez kobiety, które marzą o długich, gęstych wlosach. Tymczasem warto pamiętać o tym, że końcówki włosów, nawet najlepiej zabezpieczane, w pewnym momencie zaczną się rozdwajać. Jeśli te zniszczenia nie będą regularnie podcinane, zaczną „wspinać się” i postępować w górę łodygi włosa. Możemy wtedy zaobserwować, że mimo upływu czasu i starań zapuszczania włosów, ich długość pozostaje niezmienna. Dzieje się tak dlatego, że zniszczone końce kruszą się, więc przyrost włosów jest niezauważalny. To błędne koło możemy zatrzymać, podcinając zniszczone końce u fryzjera raz na kilka miesięcy.
- Zbyt częste i/lub nieprawidłowe mycie włosów
Włosy oczyszczane zbyt często, czyli w sytuacjach, w których skóra głowy tego nie wymaga, zostają pozbawione naturalnej ochrony, czyli łoju. Natomiast nieprawidłowe mycie włosów często sprowadza się do agresywnego oczyszczania ich mocnym szamponem, niedokładnego spłukiwania produktów pielęgnacyjnych oraz używania zbyt ciepłej wody. Takie działanie sprawia, że włosy stają się matowe, suche i łamliwe. Jeśli na włosach nie znajduje się dużo produktów do stylizacji, nie musimy nakładać na nie szamponu – wystarczy, że umyjemy skórę głowy i pozwolimy, aby produkt spłynął po kosmykach. Podczas mycia włosów nie należy ich pocierać, a przed – warto dokładnie je rozczesać.
- Stosowanie zbyt wysokiej temperatury przy stylizacji, a także bardzo częste stylizowanie włosów
Jeśli chcemy ułożyć włosy przy pomocy urządzeń takich jak lokówka czy prostownica, pamiętajmy o wcześniejszym nałożeniu produktu termoochronnego. Akcesoria do stylizacji warto nastawić na najniższą temperaturę, a jeśli używamy suszarki – wybierzmy chłodny nawiew. Stylizację na gorąco najlepiej ograniczyć do minimum i zapoznać się ze sposobami układania włosów bez użycia ciepła, takimi jak np. papiloty czy zaplatanie włosów w warkocze. Wysoka temperatura połączona ze środkami do stylizacji sprawia, że włosy niszczą się, stają się przesuszone i pozbawione blasku.
- Niezabezpieczanie włosów przed czynnikami zewnętrznymi
Wiatr, mróz, promieniowanie UV, chlor i słona woda mają negatywny wpływ na kondycję włosów. Zniszczeń wywołanych ich działaniem nie widać od razu, jednak wraz z upływem czasu kondycja włosów ulega pogorszeniu. Aby chronić włosy, stosuj odżywki w sprayu z filtrem UV, związuj włosy w lekkie warkocze lub upięcia, używaj przewiewnych nakryć głowy, a podczas pływania na głowę nakładaj czepek. Pamiętaj, aby nie wychodzić na zewnątrz z mokrymi włosami, niezależnie od pogody – są one wtedy bardziej delikatne i podatne na uszkodzenia. Po kąpieli w chlorowanym basenie zawsze myj włosy i nakładaj na nie odżywkę.
- Zbyt częste i/lub zbyt agresywne zabiegi chemiczne
Farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja – to tylko niektóre z zabiegów, które wielu z nas przeprowadza regularnie. Niestety to właśnie te działania niszczą włosy najbardziej, uszkadzając ich strukturę i sprawiając, że stają się suche, kruche i pozbawione blasku. Jeśli nie możemy z nich zrezygnować, warto ograniczyć ich częstotliwość, a także – jeśli to możliwe – zmodyfikować w taki sposób, aby jak najmniej obciążały włosy. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele farb, które zawierają substancje chroniące włosy w czasie koloryzacji. Unikaj wykonywania zabiegów chemicznych samodzielnie preparatami zakupionymi w drogerii, zawsze upewnij się, że są one przeprowadzone przez specjalistę, który używa produktów najwyższej jakości.
- Narażanie włosów na urazy mechaniczne
Ocieranie o ubrania, poduszkę, a także noszenie ciasnych i metalowych akcesoriów do włosów prowadzi do pogorszenia ich kondycji. Te błędy można łatwo wyeliminować, po to aby uniknąć urywania się łodyg włosów i rozdwajania końcówek. Włosy warto spinać miękkimi (na przykład jedwabnymi) frotkami lub spinkami „żabkami”. Zakup jedwabnej poszewki na poduszkę zabezpieczy włosy przed urazami mechanicznymi podczas snu, natomiast lekkie upięcia – przed zniszczeniami wywołanymi ocieraniem włosów o elementy odzieży, torby, czy choćby pasy samochodu. Spanie w mokrych włosach jest dla nich również niekorzystne – rozpulchnione łodygi łatwiej się wtedy łamią i kruszą. Włosy warto codziennie zabezpieczać silikonowym serum, które pomoże nam je chronić przed ewentualnymi otarciami.
Błędy w pielęgnacji skóry głowy
- Zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie skóry głowy
Skórę głowy należy myć wtedy, gdy zacznie się przetłuszczać, nieprzyjemnie pachnieć lub swędzieć, słowem – gdy czujemy, że tego wymaga. Przestarzała rada mówiąca o tym, że tłuste włosy należy „przetrzymać”, aby wydzielanie łoju się znormalizowało, to niebezpieczny mit. Zbyt długo nieoczyszczana skóra głowy, na której nagromadził się łój, kurz, zrogowaciały naskórek i produkty stylizacyjne, jest idealnym miejscem do rozwoju chorób, takich jak grzybica skóry głowy i łojotokowe zapalenie skóry głowy. Zbyt częste mycie skóry głowy może być dla niej równie niekorzystne. Gdy pozbawiamy ją ochronnego łoju, który odpowiada za jej nawilżenie, skóra zaczyna produkować go jeszcze więcej i nadmiernie się przetłuszczać.
- Nieprawidłowe mycie skóry głowy
Warto pamiętać, aby skórę głowy myć delikatnie spienionym szamponem masując ją opuszkami palców (nie paznokciami), a następnie dokładnie spłukać. Resztki szamponu mogą podrażnić skórę i powodować zbyt szybkie przetłuszczanie się włosów, podobnie jak mycie skóry głowy w zbyt gorącej wodzie. Szampon należy dobrać do potrzeb skóry głowy, nie włosów, i używać go w umiarkowanej ilości, dokładnie spieniając produkt w dłoniach przed nałożeniem na głowę. Po umyciu włosów nie zaleca się noszenia turbanu z ręcznika – wilgotne i ciepłe środowisko zwiększa ryzyko grzybicy skóry głowy.
- Niezłuszczanie skóry głowy
Na skórze głowy codziennie gromadzi się łój, kurz, martwy naskórek i produkty stylizacyjne, których możemy nie być w stanie usunąć całkowicie, stosując tylko szampon. Peelingi mechaniczne lub enzymatyczne powinno stosować się średnio raz w tygodniu, chyba że dermatolog zaleci inaczej (na przykład w przypadku osób chorujących na łuszczycę lub ŁZS). Złuszczanie skóry głowy pozwala na jej dogłębne oczyszczenie i przygotowanie jej na wchłonięcie składników zawartych w produktach pielęgnacyjnych. Dodatkowo, dzięki regularnym peelingom włosy będą mocniej odbite od nasady, a skóra głowy lepiej dotleniona i ukrwiona.
- Brak pielęgnacji skóry głowy
Choć większość odżywek i masek przeznaczona jest do stosowania na włosy, istnieje duża grupa produktów dedykowana pielęgnacji skóry głowy. Maski, odżywki, wcierki i sera nie tylko poprawią ogólną kondycję skóry głowy, ale pozwolą także rozwiązać wiele problemów, które jej dotyczą. Regularna pielęgnacja skóry głowy sprawi, że będzie ona nawilżona, zregenerowana i ukojona. Odpowiednie produkty wspomogą porost włosów, wzmocnią cebulki włosowe, zredukują nadmierny świąd i przetłuszczanie się skóry głowy.
- Narażanie skóry głowy na szkodliwe czynniki
Promieniowanie UV może prowadzić nie tylko do poparzeń i nadmiernego wypadania włosów, ale także rozwoju nowotworów skóry głowy. Z tego względu w słoneczne dni skórę należy chronić, nosząc przewiewne nakrycia głowy. Warto pamiętać, że zarówno gorące powietrze podczas suszenia włosów, jak i zbyt ciepła woda podczas ich mycia, są także niekorzystne dla kondycji skóry głowy, ponieważ mogą prowadzić do jej przesuszenia lub nadmiernej produkcji łoju. Substancje chemiczne zawarte w farbach do włosów i rozjaśniaczach mogą podrażniać skórę głowy i prowadzić do reakcji alergicznych, dlatego zabiegi fryzjerskie powinno wykonywać się tylko u profesjonalistów. Warto pamiętać, że zbyt ciasne upięcia, przedłużanie włosów oraz fryzury, takie jak dredy czy tzw. afrykańskie warkoczyki, mogą powodować osłabienie mieszków włosowych, co z kolei może prowadzić do łysienia z pociągania.