Pielęgnacja skóry głowy

O ile o włosy staramy się dbać regularnie i dobieramy kosmetyki tak, aby były gładkie i lśniące, o tyle o skórze głowy często zapominamy, a wręcz jej szkodzimy, na przykład poprzez mycie włosów w zbyt ciepłej wodzie czy niedostateczne wypłukanie środka myjącego. Tymczasem odpowiednia pielęgnacja skóry głowy to podstawa, jeśli chcemy mieć zdrowe i mocne włosy. Skóra głowy, tak jak skóra na każdej innej części ciała, ma swoje potrzeby. Może być nadmiernie przesuszona lub zbyt przetłuszczająca się, wrażliwa, podrażniona lub swędząca. Skóra głowy może być także objęta chorobami takimi jak łupież, łojotokowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Na jej powierzchni może gromadzić się nadmiar łoju, kosmetyków do stylizacji, kurz i pot. Problemy skóry głowy mogą przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów, osłabienia cebulek włosowych i rozregulowania pracy gruczołów łojowych. Z drugiej strony odpowiednio zadbana skóra głowy pozwala na szybsze zapuszczenie włosów, sprawia, że są one mocniejsze, a także przyczynia się do zahamowania ich wypadania.

Pielęgnacja skóry głowy powinna skupiać się na jej odżywieniu, nawilżeniu, złuszczaniu i oczyszczeniu. Co więc robić, aby odpowiednio o nią zadbać?

  1. Peeling

Odpowiednio dobrany peeling pozwala na dogłębne oczyszczenie skóry głowy, usunięcie z jej powierzchni nadmiaru sebum, złuszczenie martwego naskórka i odbicie włosów od nasady. Dzięki regularnym peelingom skóra głowy będzie także lepiej dotleniona i łatwiej przyjmie składniki aktywne zawarte w innych produktach do pielęgnacji. Peelingi pomagają także w leczeniu łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry głowy. Złuszczanie skóry głowy powinno się wykonywać raz w tygodniu, choć częstotliwość warto dobrać samodzielnie, obserwując, jak skóra reaguje na peelingi. Produkty złuszczające dzieli się na:

  • Peelingi mechaniczne, czyli takie, które zawierają złuszczające drobinki, na przykład ze zmielonych pestek moreli. Nie są polecane do wrażliwej skóry głowy. Peelingi mechaniczne zazwyczaj stosuje się po umyciu skóry głowy szamponem, choć istnieją także produkty, które łączą w sobie właściwości peelingu i szamponu. Ich minusem jest to, że drobinki często trudno jest wypłukać z włosów.
  • Peelingi enzymatyczne i kwasowe – ich działanie jest delikatniejsze niż peelingów mechanicznych i dlatego sprawdzą się u osób z wrażliwą skórą głowy. Zazwyczaj nakłada się je na umytą skórę i spłukuje po kilku minutach, choć w tym przypadku przebieg procesu zależy od zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu. Za właściwości złuszczające odpowiadają enzymy owocowe i kwasy, np. kwas mlekowy lub salicylowy.
  1. Odżywienie

Choć olejki i maski zazwyczaj kojarzymy głównie z włosami, warto wiedzieć, że skóra głowy także potrzebuje odpowiedniego odżywienia, podobnie jak skóra na innych częściach ciała. Produkty dedykowane skórze głowy pozwalają ją nawilżyć, ukoić i zregenerować. Pomagają także w leczeniu problemów takich jak nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy czy jej nadmierna suchość i świąd. W zależności od zaleceń producenta, niewielką ilość produktu wmasowuje się w skórę głowy na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut przed myciem, lub zaraz po umyciu włosów. Jeśli nakładamy produkt przed myciem głowy, na włosy warto w tym czasie nałożyć odżywkę dostosowaną do ich potrzeb, a na głowę nałożyć czepek, aby składniki aktywne zadziałały jeszcze mocniej. Maski i olejki można stosować przed każdym myciem, dobierając ich rodzaj do typu skóry głowy.

  1. Wcierki

Zalety stosowania wcierek do włosów zostały docenione dopiero niedawno. Dziś szeroki wybór tych produktów oferują zarówno drogerie, jak i apteki. Wcierki występują pod postacią wodnych toników lub olejków pełnych cennych substancji aktywnych. W zależności od potrzeb swojej skóry głowy wybierz wcierkę nawilżającą, regulującą pracę gruczołów łojowych, wzmacniającą cebulki włosów lub przyspieszającą ich wzrost. Wcierki aplikuje się bezpośrednio na skórę głowy – te o gęstszej konsystencji warto stosować na kilka godzin przed myciem włosów, natomiast te o lekkiej formule – na umytą skórę głowy. Wcierki, które nie wymagają spłukiwania, nie przetłuszczają włosów, a w wielu przypadkach nawet przedłużają ich świeżość. Produkt możesz aplikować za pomocą pipety lub atomizera na całą skórę głowy, przedziałek po przedziałku. Możesz także wylać odrobinę produktu na talerzyk i aplikować go, zanurzając w nim palce i wcierając go w skórę. Po nałożeniu wcierki wykonaj delikatny masaż opuszkami palców, który dodatkowo pobudzi krążenie w skórze głowy. Wcierek można używać codziennie, jednak warto zmieniać je raz na kilka miesięcy. Alkohol zawarty w składach wielu produktów pełni w nich funkcję konserwantu i jest świetnym nośnikiem składników aktywnych, jednak osoby z wrażliwą skórą głowy powinny wybierać wcierki bez alkoholu.

  1. Masaż

Choć masaż skóry głowy nie jest obowiązkowym elementem jej pielęgnacji, płynące z niego korzyści są na tyle duże, że warto rozważyć wprowadzenie go do codziennej rutyny. Regularny masaż poprawia mikrokrążenie skóry, dzięki czemu cebulki włosów są lepiej dotlenione, a substancje aktywne są szybciej wchłanianie przez organizm. Co więcej, masowanie skóry głowy przyczynia się do przyspieszenia wzrostu włosów i może ograniczać ich wypadanie. Masaż może być też świetną formą relaksu i ma działanie rozluźniające. Skórę głowy można masować opuszkami palców, delikatnie dociskając je do skóry w okrężnych ruchach lub specjalnym masażerem. Masaż można połączyć z aplikacją wcześniej opisanych wcierek, aby zmaksymalizować efekty obu zabiegów. Dzięki masowaniu pobudzone zostają gruczoły łojowe, dlatego jest polecany szczególnie osobom ze skórą suchą. Jeśli Twoja skóra głowy nadmiernie się przetłuszcza, masaż powinien być krótki i najlepiej wykonać go przed myciem włosów. Warto pamiętać, aby masaż był delikatny i nie prowadził do plątania włosów.

  1. Unikanie czynników szkodzących skórze

Skóra głowy jest wbrew pozorom dość wrażliwa i może negatywnie reagować na wiele czynników. Jednym z nich jest promieniowanie UV. Choć włosy zapewniają skórze głowy ochronę na poziomie 70-99%, w dużym nasłonecznieniu promieniowanie może powodować rumień, oparzenia i przesuszenie skóry, które może wzmagać wypadanie włosów. Promienie słoneczne mogą także prowadzić do rozwoju nowotworu skóry głowy – czerniaka. Najlepszą ochroną przed słońcem są nakrycia głowy, o których nie powinniśmy zapominać w słoneczne dni. Skóra głowy może ulec przesuszeniu i podrażnieniu także poprzez mycie w zbyt gorącej wodzie lub przez suszenie włosów zbyt gorącym nawiewem suszarki. Warto pamiętać także o tym, że spanie w mokrych włosach może przyczynić się do zaburzenia mikrobiomu skóry głowy, czego konsekwencją może być rozwój łupieżu, a nawet grzybicy skóry głowy.

Pielęgnacja skóry głowy nie musi być wyczerpującym obowiązkiem. Jej najważniejszym elementem jest unikanie tego, co szkodzi skórze, czyli prowadzi do jej przesuszenia, przetłuszczenia, świądu lub innych dolegliwości. Warto również rozważyć złuszczanie i odżywienie skóry głowy. Jak w każdej innej rutynie, w dbaniu o skórę głowy najważniejsza jest regularność.

TOP