Pielęgnacja włosów i skóry głowy a pory roku
Zmienne warunki atmosferyczne, a wraz z nimi aktywności, które wykonujemy na co dzień, to czynniki, do których powinniśmy dopasować pielęgnację skóry głowy i włosów. Wraz z porami roku zmienia się temperatura i wilgotność powietrza, doświadczamy zarówno mrozów, jak i upałów, krócej lub dłużej przebywamy na świeżym powietrzu, wykonujemy różne aktywności, które mogą powodować uszkodzenia mechaniczne włosów, jemy inne rzeczy i pijemy różne ilości wody. To wszystko odbija się na kondycji naszych włosów i skóry głowy. Jak więc zadbać o ich zdrowie niezależnie od pory roku?
Lato
Latem szkodliwe promieniowanie UV często łączy się z narażeniem włosów na działanie słonej lub chlorowanej wody. Ten duet sprawia, że stają się one matowe, suche i szorstkie, a w przypadku włosów farbowanych musimy liczyć się także z płowieniem koloru. Działanie słońca na skórę głowy jest równie niekorzystne – może prowadzić do podrażnień, suchości, nadmiernego wydzielania sebum, a nawet poparzeń słonecznych. Z tych względów ważne jest, aby w okresie letnim chronić włosy filtrami w sprayu oraz nakładać przewiewne nakrycia głowy, które oprócz tego, że ochronią włosy, zapobiegną docieraniu promieniowania UV do skóry głowy, zmniejszając tym samym ryzyko pogorszenia się jej kondycji oraz rozwoju niebezpiecznych nowotworów.
Przed kąpielą w chlorowanej lub słonej wodzie włosy warto zmoczyć czystą wodą, nałożyć na nie odżywkę z filtrem lub olejek, a następnie założyć silikonowy czepek. Po kąpieli włosy należy wypłukać, a jeśli jest taka opcja – umyć i ponownie nałożyć ochronny kosmetyk. Pamiętaj, aby nigdy nie suszyć włosów w pełnym słońcu – doprowadzi to do nieodwracalnych zniszczeń w ich strukturze.
Latem zarówno włosy, jak i skóra głowy wymagają dogłębnego nawilżania, wybieraj więc maski, odżywki i wcierki o właściwościach nawadniających i natłuszczających. Nie zapomnij także o olejowaniu, a końcówki włosów zabezpieczaj silikonowym serum. Pamiętaj, że latem skóra głowy może mocnej się przetłuszczać w związku ze wzmożonym wydzielaniem potu – myj ją więc wtedy tak często, jak czujesz, że tego wymaga.
Lato obfituje w sezonowe owoce i warzywa, warto więc skorzystać z dobrodziejstw natury. Organizm z łatwością produkuje także witaminę D, więc wypadanie włosów spowodowane niedoborami diety występuje latem bardzo rzadko, o ile zachowane są zasady zbilansowanego odżywiania. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu - pij minimum 2 litry wody dziennie. Pogoda sprzyja aktywności na świeżym powietrzu – wykorzystaj to, a zauważysz poprawę kondycji całego organizmu.
Jesień
Jeśli latem nie stosowaliśmy się do zasad prawidłowej ochrony przeciwsłonecznej, bardzo możliwe, że jesienią zobaczymy tego skutki. Skóra głowy może zacząć produkować więcej sebum, co jest reakcją obronną na przesuszenie spowodowane słońcem. Z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry poradzimy sobie, stosując łagodne szampony i ziołowe wcierki oraz płukanki ograniczające wydzielanie łoju. Zbyt częste mycie włosów silnie działającymi szamponami pogorszy problem, staraj się więc tego unikać.
Jesień to także okres wzmożonego wypadania włosów dla wielu osób. Wiąże się to ze zwiększeniem wydzielania testosteronu i mniejszą produkcją estrogenów. W konsekwencji włosy mogą się przerzedzić i choć jest to naturalny stan, w przypadkach bardzo obfitej utraty włosów warto skonsultować się z dermatologiem. Jesień to dobra pora na wykonanie specjalistycznych zabiegów, które pomogą nam w zahamowaniu nadmiernego wypadania włosów. To także odpowiedni czas na dokładne obejrzenie skóry głowy w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej oraz wizytę u dermatologa w celu kontroli znamion, w tym tych na głowie.
Jesień to także dobry czas do uprawiania aktywności na świeżym powietrzu. Sport pomoże nam nie tylko z ewentualnym obniżeniem nastroju, ale wpłynie pozytywnie na cały organizm, w tym na kondycję włosów i skóry głowy. Pamiętaj także o zbilansowanej diecie i odpowiednim nawodnieniu organizmu. Wzmacniaj odporność i unikaj infekcji, które również mogą wpływać na nadmierne wypadanie włosów.
Zima
Ta pora roku jest wyjątkowo niekorzystna dla włosów i skóry głowy. Niska wilgotność powietrza spowodowana ogrzewaniem pomieszczeń powoduje przesuszenie włosów i skóry, warto więc zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Mróz i wiatr prowadzą do plątania włosów, pozbawiają je wilgoci i osłabiają mieszki włosowe. Z tego względu włosy warto chronić. Jeśli masz długie włosy, unikaj rozpuszczania ich, kiedy przebywasz na zewnątrz. Zepnij je w luźny kok lub warkocz. W chłodne dni warto zakładać czapkę. Ochroni ona nie tylko włosy, ale także skórę głowy.
Zimą włosy narażone są na wiele uszkodzeń mechanicznych, gdy ocierają się o szaliki lub kurtki, a także wtedy, gdy za ciasno je wiążemy, używając gumek czy spinek z metalowymi elementami. Pamiętaj więc o nakładaniu silikonowego serum na całą długość włosów, aby zabezpieczyć je przed zniszczeniem i kruszeniem oraz nie doprowadzić do powstawania kołtunów, których rozczesywanie ma negatywny wpływ na kondycję włosów.
W okresie zimowym pamiętaj o suplementacji witaminy D i prawidłowej diecie. Brak dostępu do sezonowych warzyw i owoców sprawia, że jemy ich zbyt mało, co często prowadzi do niedoborów żywieniowych i pogorszenie kondycji włosów. Pij minimum 2 litry wody dziennie, nawet jeśli nie czujesz pragnienia. Mimo niesprzyjającej pogody warto także zadbać o kondycję fizyczną.
Włosy zimą wymagają dogłębnego odżywienia i regeneracji, stosuj więc maski, odżywki i oleje dostosowane do porowatości Twoich włosów minimum dwa razy w tygodniu. Fakt, że o tej porze roku więcej czasu spędzamy w domu, zachęca do częstszej i bardziej różnorodnej pielęgnacji.
Wiosna
Wiosną pielęgnacja skóry głowy i włosów nie powinna sprawiać większych trudności. Umiarkowane nasłonecznienie, optymalne temperatury, średnia wilgotność powietrza oraz niewielki wiatr nie narażają włosów na większe uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Wiosna jest więc dobrym czasem, aby poprawić kondycję włosów po zimie. Nierzadko trudne warunki atmosferyczne panujące w zimowych miesiącach wysuszyły włosy i wzmożyły przetłuszczanie się skóry głowy.
W pielęgnacji włosów uwzględnij produkty regenerujące, nawilżające oraz oleje. Zadbaj także o skórę głowy i przyjrzyj się dolegliwościom, które jej dotyczą. Jeśli skóra produkuje zbyt dużo łoju, nie traktuj jej mocnymi szamponami i nie myj jej zbyt często – takie działanie tylko pogłębi problem. Stosuj łagodne szampony, peelingi enzymatyczne i ziołowe płukanki oraz wcierki. Jeśli skóra jest zbyt sucha, wybierz produkty nawilżające.
Wiosną ponownie możesz doświadczyć sezonowego wypadania włosów spowodowanego naturalnymi wahaniami w produkcji hormonów. Proces ten minie samoistnie, jeśli jednak chcesz wspomóc mieszki włosowe i zminimalizować przerzedzenie włosów, wybierz się do dermatologa, który zaproponuje Ci zabiegi dopasowane do Twoich potrzeb.
Aby walczyć z nadmierną utratą włosów, nie zapominaj o zdrowej diecie, nawadnianiu i aktywności fizycznej. Wiosna to dobry czas na okresowe badania krwi i sprawdzenie, czy po zimie nie mamy niedoborów składników odżywczych, które same w sobie mogą prowadzić do wzmożonego wypadania włosów.
Warto pamiętać, że naturalny cykl pór roku wpływa na wiele aspektów funkcjonowania ludzkiego organizmu. Zmienna intensywność promieniowania ultrafioletowego czy zmiany hormonalne zachodzące w człowieku to tylko z niewielu czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, planując pielęgnację skóry głowy i włosów.