Wsparcie psychologiczne dziecka w przebiegu łysienia i chorób skóry głowy
Choroby skóry głowy, w tym łysienie, mają negatywny wpływ na psychikę dziecka. Młodzi Pacjenci, szczególnie w wieku przedszkolnym i szkolnym, są narażeni na obniżenie samooceny wywołane utratą włosów, a także stres, niepokój, a nawet depresję. Do pogorszenia samopoczucia dziecka może przyczyniać się szykanowanie przez rówieśników i brak wystarczającego wsparcia od rodziny i specjalistów. Z tych powodów wczesna i skuteczna diagnostyka chorób skóry głowy jest bardzo istotna – szybkie rozpoznanie i wdrożenie optymalnej terapii pozwala na szybsze wyleczenie. Dziecko powinno otrzymywać wsparcie psychologiczne zarówno od lekarza dermatologa, jak i od rodziców i najbliższych. W niektórych przypadkach, np. w przebiegu trichotillomanii, niezbędne może okazać się także skorzystanie z pomocy profesjonalistów – psychologów, psychoterapeutów i/lub psychiatrów.
Wsparcie psychologiczne dziecka – dermatolog
Podejście i nastawienie lekarza diagnozującego i leczącego choroby skóry głowy u dzieci jest istotnym elementem powodzenia terapii. Dermatolog musi zapewnić Młodemu Pacjentowi przyjazne i bezpieczne środowisko, w którym dziecko będzie czuło się rozumiane i akceptowane. Można to osiągnąć dzięki wykazywaniu się empatią i otwarciem na dialog. Podczas diagnostyki schorzenia dermatolog powinien z wyprzedzeniem tłumaczyć, co zamierza zrobić, ile potrwa dane badanie oraz szczerze poinformować, czy jest bolesne. Wywiad medyczny prowadzony z dzieckiem powinien być dostosowany do jego wieku. Lekarz powinien brać pod uwagę wszystko, co mówi Pacjent, a także cierpliwie wysłuchiwać pytań oraz obaw dziecka i na nie odpowiadać. Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie dermatologicznym jest kluczowa do nawiązania dobrej relacji i nici porozumienia pomiędzy Pacjentem a lekarzem. Jeśli dziecko poczuje się wysłuchane i zaakceptowane, diagnostyka i leczenie będą przebiegać sprawniej i skuteczniej, a Młody Pacjent uzyska wsparcie lekarskie, na które zasługuje.
Wsparcie psychologiczne dziecka – rodzina
Wsparcie psychologiczne dziecka uzyskiwane od rodziców i najbliższych jest nieocenione w procesie leczenia i radzenia sobie z chorobą. Jak zapewnić dziecku opiekę psychologiczną, której potrzebuje? Oto najważniejsze zasady:
- Wytłumacz dziecku, na czym polega jego choroba, jak będzie wyglądało jej leczenie i kiedy będą widoczne jego rezultaty. Jeśli choroba jest nieuleczalna, szczerze poinformuj o tym dziecko. Wiedza na temat schorzenia powinna być dostosowana do wieku dziecka, jednak nigdy nie powinna być pomijana. Jeśli dziecko nie wie co się z nim dzieje, staje się bardziej zestresowane i sfrustrowane.
- Zachęcaj dziecko do udziału w swoim dotychczasowym życiu społecznym. Dziecko z chorobą skóry głowy, szczególnie łysieniem, może chcieć unikać interakcji z rówieśnikami, w tym chodzenia do szkoły. Zapewniaj dziecko, że akceptujesz je niezależnie od wszystkiego i staraj się budować jego pewność siebie.
- Postaraj się zmotywować dziecko do kontynuacji dotychczasowych hobby lub zaproponuj nową aktywność. Uprawianie sportu, zajęcia artystyczne, taneczne czy nauka gry na instrumencie pozwolą dziecku na odstresowanie się, polepszenie samopoczucia i zyskanie pewności siebie.
- Pozwól dziecku podjąć decyzję, czy chce maskować oznaki łysienia lub innej choroby skóry głowy, a jeśli tak, to w jaki sposób. Dziecko może chcieć nosić czapki, chustki, a nawet peruki. Jeśli widzisz, że dziecko wstydzi się choroby, jednak ma problem z jej zamaskowaniem, zaproponuj mu ciekawe nakrycia głowy lub wizytę u fryzjera. Dobrze dobrana fryzura często pozwala widocznie zamaskować objawy choroby. Jeżeli dziecko chce nosić nakrycia głowy w szkole, poinformuj o tym nauczycieli – nieświadomi choroby dziecka, mogą zwrócić mu uwagę.
- Pozwól dziecku na smutek, złość, frustrację i płacz. To naturalne emocje, które wiążą się z wieloma chorobami, w tym z łysieniem. Pomóż dziecku nazywać swoje uczucia i rozmawiajcie o nich. Jeśli dziecko nie chce rozmawiać, daj mu czas. Pamiętaj, że Twoje wsparcie, ciepło, zrozumienie i akceptacja znaczą dla dziecka bardzo wiele i mają kluczowy wpływ na formowanie jego poczucia własnej wartości.
Wsparcie psychologiczne dziecka – psycholog i/lub psychiatra
Zdarza się, że dziecko potrzebuje większego wsparcia psychologicznego niż to, które otrzymuje od lekarza i rodziny. Nie oznacza to, że robisz coś źle – wręcz przeciwnie, zwrócenie się o pomoc do specjalistów jest przejawem Twojej troski. Pamiętaj, że korzystanie z fachowego wsparcia nie jest powodem do wstydu, a w niektórych przypadkach jest wręcz konieczne. Jeśli dziecko nadmiernie traci włosy w wyniku stresu lub trichotillomanii, pomoc psychologa i/lub psychiatry mogą okazać się niezbędne. Znajdź specjalistę z doświadczeniem w zakresie pomocy chorym dzieciom i ściśle z nim współpracuj. Kooperacja między dermatologiem, rodzicami, Młodym Pacjentem i psychologiem jest podstawą do zapewnienia dziecku optymalnej pomocy medycznej i psychologicznej.