Łysienie spowodowane chemioterapią

Charakterystyka

Łysienie spowodowane chemioterapią (ang. chemotherapy-induced alopecia) dotyczy około 65% Pacjentów stosujących tę metodę leczenia. Intensywność i stopień utraty włosów zależy od wielu czynników, w tym liczby leków, ich kombinacji, wielkości dawek, częstotliwości oraz drogi podania. Na przykład ryzyko wystąpienia łysienia przy stosowaniu taksoidów osiąga 80%, a podczas zażywania antymetabolitów 10-50%. Łysienie spowodowane chemioterapią jest podtypem łysienia anagenowego, gdyż wywołany jest czynnikiem (tutaj lekami cytostatycznymi), który upośledza zdolności metaboliczne i mitotyczne mieszka włosowego, prowadząc do utraty włosów w fazie anagenu.

Przebieg

Łysienie rozpoczyna się zazwyczaj na 1-2 tygodnie od podania pierwszej dawki leków i osiąga szczyt na przełomie 2-3 miesiąca terapii. Włosy mogą wypadać równomiernie z całej głowy lub w kępkach. Włosy na innych obszarach ciała zaczynają wypadać później. Co ważne, chemioterapia zazwyczaj nie prowadzi do nieodwracalnej utraty włosów zaczynają one odrastać po ok. 2-6 miesiącach od zakończenia leczenia, a czasem nawet w trakcie terapii. Nowe włosy mogą różnić się od tych sprzed chemioterapii. Niektórzy Pacjenci zauważają pociemnienie włosów, inni większy skręt. Włosy po leczeniu są często grubsze i mocniejsze. Warto pamiętać, że oprócz łysienia spowodowanego chemioterapią, Pacjenci onkologiczni mogą doświadczyć łysienia telogenowego, którego przyczyną może być stres, wyniszczenie organizmu czy przebyta operacja. W tej chorobie włosy przedwcześnie wchodzą w fazę spoczynku i wypadają. Łysienie telogenowe ma charakter odwracalny rozpoczyna się zazwyczaj na 3-4 miesiące po wystąpieniu czynnika sprawczego, jednak włosy odrastają po 3-6 miesiącach od jego ustąpienia.

Przyczyny

Chemioterapia jest obecnie jednym z najpowszechniejszych sposobów leczenia nowotworów i opiera się na wykorzystaniu pojedynczych leków cytotoksycznych (monochemioterapia) lub ich kombinacji (polichemioterapia). Cytostatyki mają na celu zahamowanie podziału komórkowego nowotworu i doprowadzenie do jego zniszczenia. Leki te oddziałują jednak na wszystkie komórki w fazie podziału, w tym na komórki macierzy włosa. Jak już wspomniano, łysienie spowodowane chemioterapią jest typem łysienia anagenowego. Oznacza to, że leki cytostatyczne mają negatywny wpływ na włosy w fazie anagenu, czyli wzrostu. Chemioterapia może prowadzić więc do utraty wszystkich włosów w tej fazie na głowie stanowią one 85-90% wszystkich włosów, na brwiach 10%. W konsekwencji Pacjenci przyjmujący cytostatyki mogą stracić prawie wszystkie włosy na głowie.

Metody leczenia

Niestety poza miejscową hipotermią skóry głowy nie poznano jak dotąd metody, która byłaby skuteczna w leczeniu łysienia spowodowanego chemioterapią. Systemy chłodzące mają na celu obniżenie temperatury głowy, co prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych. W konsekwencji chemioterapeutyki wolnej docierają do mieszków włosowych i są dla nich mniej szkodliwe. Metoda ta jest jednak nieprzyjemna i wiąże się ze skutkami ubocznymi, takimi jak ból głowy i karku czy zapalenie zatok. Choć wypadania włosów nie da się zatrzymać, można przyspieszyć ich odrost. W przypadku braku przeciwwskazań lekarz dermatolog może zalecić specjalistyczne zabiegi, takie jak terapia osoczem bogatopłytkowym lub mezoterapia igłowa owłosionej skóry głowy. Mają one na celu regenerację mieszków włosowych, ich odżywienie i dotlenienie. Specjalista może zalecić także leki miejscowe, np. minoksydyl, które wspomagają wzrost nowych włosów.

Maskowanie skutków chemioterapii i wspomaganie odrostu włosów

Warto pamiętać, że skutki łysienia spowodowanego chemioterapią można także maskować, np. za pomocą peruki. Wielu Pacjentów przed rozpoczęciem leczenia decyduje się także na skrócenie włosów krótsza fryzura sprawia wrażenie gęstszej. W trakcie terapii nie należy zapominać o przewiewnych nakryciach głowy, które ochronią ją przed szkodliwym promieniowaniem UV i utratą ciepła. Warto także unikać zabiegów fryzjerskich, które dodatkowo osłabiają włosy, a skórę głowy i włosy należy traktować delikatnie. Dermatolog zaleci Ci odpowiednie, łagodne preparaty do codziennej pielęgnacji skóry głowy i włosów. Bogata, zrównoważona dieta i picie dużych ilości wody jest także ważnym aspektem we wspomaganiu odrostu włosów, podobnie jak stymulacja mieszków włosowych poprzez delikatny masaż. Utarta włosków na brwiach i rzęsach jest często maskowana przez Pacjentki za pomocą tradycyjnego makijażu lub makijażu permanentnego.

Aspekt psychologiczny

Łysienie spowodowane chemioterapią opisywane jest jako jeden z najdotkliwszych skutków leczenia przeciwnowotworowego. Pacjenci chorzy na nowotwory złośliwe są obciążeni nie tylko fizycznymi, ale także psychologicznymi aspektami diagnozy oraz terapii i jej skutków ubocznych. Negatywne efekty leczenia, w tym łysienie, mogą być czynnikiem skłaniającym Pacjenta do zaprzestania terapii. Utrata włosów, niezależnie od przyczyny, może mieć duży wpływ na samopoczucie, samoocenę i kondycję psychiczną chorych. Łysienie spowodowane chemioterapią stanowi więc poważny problem terapeutyczny, który należy brać pod uwagę w przebiegu każdej choroby nowotworowej. Stan psychiczny Pacjentów nie może być bagatelizowany ma on duży wpływ na podejmowanie przez chorych działań sprzyjających terapii i ich powrót do zdrowia. Z tego względu ważne jest, aby Pacjent onkologiczny uzyskał rzetelne wsparcie specjalistów zarówno onkologów, jak i dermatologów, psychiatrów i/lub psychologów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Wsparcie psychologiczne w chorobach nowotworowych i chemioterapii.

Choć dotychczas nie opracowano jednolitych zaleceń terapeutycznych dotyczących zminimalizowania utraty włosów u Pacjentów onkologicznych, dermatolodzy i osoby chore nadal mogą stosować metody mające na celu maksymalne ograniczenie skutków łysienia spowodowanego chemioterapią.

TOP