Profilaktyka nowotworów skóry głowy
Nowotwory złośliwe skóry to najliczniejsza grupa chorób onkologicznych. Wśród raków skóry najpowszechniejszy jest rak podstawnokomórkowy, stanowi bowiem około 80% wszystkich nowotworów złośliwych skóry, jednak to czerniak charakteryzuje się najwyższą śmiertelnością wśród chorych. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest brak profilaktyki przeciwnowotworowej, który prowadzi do zbyt późnego wykrywania raków skóry. Świadczy o tym fakt, że prawie 99% przypadków czerniaka jest uleczalne, jeśli zostanie zdiagnozowane we wczesnym stadium. Do profilaktyki nowotworów skóry zaliczamy więc wszystkie działania mające na celu unikanie czynników ryzyka zachorowania oraz regularne samokontrole i badania lekarskie:
- Unikanie czynników ryzyka
Wyeliminowanie – a jeśli to niemożliwe – ograniczenie poniższych czynników ryzyka jest najistotniejszym elementem profilaktyki przeciwnowotworowej:
Ekspozycja na promieniowanie UV, zarówno to emitowane przez słońce, jak i lampy w solariach, to bezsprzecznie najczęstsza przyczyna rozwoju nowotworów złośliwych skóry. Aby zminimalizować negatywny wpływ promieniowania UVA oraz UVB na skórę, należy stosować się do następujących zaleceń:
- W upalne dni pamiętaj o nakryciu głowy oraz okularach z filtrem przeciwsłonecznym o wartości powyżej UPF 40.
- Przed każdym wyjściem na zewnątrz, niezależnie od pory roku i pogody, na odsłoniętą skórę nakładaj krem z filtrem z faktorem SPF 50 lub wyższym. Pamiętaj, że preparat przestaje działać po około 3-4 godzinach, zaaplikuj go wtedy ponownie. Krem z filtrem stosuj także po każdej kąpieli.
- Unikaj wychodzenia z domu w godzinach największego nasłonecznienia latem, czyli między 12 a 15. W tym czasie promieniowanie UVB w Polsce jest najbardziej intensywne. Jeśli musisz wyjść na zewnątrz, staraj się przebywać w cieniu, stosuj krem z filtrem i odpowiednią odzież.
- W upalne dni wybieraj odzież z luźnych, przewiewnych materiałów zakrywającą ciało.
- Unikaj opalania, zarówno na słońcu, jak i w solarium. Stosowanie kremu z filtrem daje nam złudne przeświadczenie, że możemy wystawiać się na promieniowanie UV bez konsekwencji. Tymczasem fakt, że nawet podczas odpowiedniego stosowania ochrony przeciwsłonecznej opalimy się, świadczy o tym, że krem nie chroni skóry całkowicie.
Dzieci są szczególnie narażone na negatywne działanie promieniowanie UV, a ich skóra szybciej ulega poparzeniom słonecznym, które zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka w przyszłości. Stosując powyższe wytyczne, zwróć więc szczególną uwagę na ich sumienne wdrożenie w przypadku najmłodszych.
Regularne aplikowanie kremu z filtrem nie wpływa na zdolność organizmu do wytworzenia witaminy D – produkty te chronią skórę maksymalnie w 98%, pozostałe 2% promieni UV pozwala więc na prawidłową syntezę tej witaminy.
- Rozpoznanie czynników ryzyka
Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na rozwój raka skóry. Choć ich występowanie jest niezależne od nas, nie oznacza to, że nie powinniśmy uwzględniać ich w profilaktyce przeciwnowotworowej. Do tych czynników ryzyka zalicza się:
- Podeszły wiek
- Historia zachorowania na nowotwory skóry w rodzinie
- Przebycie nowotworu skóry
- Jasna karnacja
- Piegi i nietypowe znamiona
- Posiadanie dużej liczby znamion i pieprzyków
- Oparzenia słoneczne, zwłaszcza w młodym wieku
- Kontakt ze związkami arsenu lub pochodnymi smoły (związany z wykonywanym zawodem)
- Odczyny popromienne (związane z ekspozycją na promieniowanie rentgenowskie w pracy)
- Wrodzone lub nabyte upośledzenie odporności
- Niektóre choroby, takie jak choroba Bowena, albinizm czy zespół nabłoniaków znamionowych
- Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).
Wpisywanie się w powyższe czynniki ryzyka nie oznacza, że dana osoba na pewno zachoruje na nowotwór skóry, zwiększa jednak prawdopodobieństwo choroby. Osoby, które narażone są na którykolwiek z tych czynników, powinny zwracać szczególną uwagę na swoje znamiona oraz sumiennie stosować wszystkie zalecania profilaktyczne.
- Samokontrola znamion
Regularne kontrolowanie zmian skórnych to element profilaktyki nowotworów skóry, który powinno się wykonywać przynajmniej raz w miesiącu. Znamiona możesz oglądać samodzielnie, używając dwóch lusterek, aby obejrzeć skórę z tyłu ciała i głowy, lub poprosić o pomoc zaufaną osobę. Podczas kontroli zwróć szczególną uwagę na nowe znamiona lub zmiany w obrębie tych istniejących. Badając się, stosuj zasadę ABCDE, która określa, jakie cechy znamienia mogą budzić niepokój:
A (ang. asymmetry) – asymetryczny kształt, który występuje, gdy jedna połowa zmiany różni się od drugiej.
B (ang. border) – brzegi, które są poszarpane, nierówne, pogrubione lub rozmyte.
C (ang. colour) – kolor, który może mieć odcień czerwonego, cielistego, brązowego, czarnego, szarego, błękitnego lub być niejednorodny. Zmiana może mieć także lśniącą powierzchnię.
D (ang. diameter) – duży rozmiar, czyli znamiona o średnicy powyżej 5 milimetrów.
E (ang. evolution) – ewolucja znamienia, czyli wszelkie zmiany, które zachodzą w jego obrębie, szczególnie szybki wzrost i uwypuklenie ponad powierzchnię skóry.
Inne niepokojące objawy obejmują zaczerwienienie i teleangiektazje wokół zmiany, a także świąd, ból i owrzodzenie. Należą do nich także krwawienie ze zmiany, obrzęk oraz łuskowata powierzchnia. Jeśli którekolwiek z Twoich znamion wykazuje powyższe cechy, niezwłocznie skonsultuj się z dermatologiem.
Kontrola znamion u dermatologa
Oprócz regularnych samokontroli każdy z nas powinien badać znamiona u dermatologa przynajmniej raz w roku. Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka, powinny robić to raz na pół roku, a nawet częściej, jeśli zaleci to lekarz. Badanie znamion najczęściej odbywa się za pomocą dermatoskopu lub bardziej zaawansowanego technologicznie wideodermatoskopu. Urządzenie pozwala na stworzenie mapy znamion na całym ciele, w tym na skórze głowy, jak również wykonanie zdjęć w dużej rozdzielczości i powiększeniu. Raport z badania interpretowany jest przez doświadczonego lekarza, co pozwala mu na dokładną i szybką diagnozę ewentualnych nieprawidłowości. Samo badanie jest szybkie, bezinwazyjne i komfortowe. Przy kolejnej kontroli, nowe zdjęcia porównywane są ze wcześniejszymi, co pozwala na zauważanie jakiejkolwiek zmiany w liczbie lub charakterze zmian skórnych.
Profilaktyka nowotworów złośliwych skóry nadal jest tematem, któremu nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi. Tymczasem edukacja w tym zakresie pozwala chronić nie tylko zdrowie, ale przede wszystkim życie Pacjentów. Rak skóry może dotknąć każdego z nas, jednak mamy wpływ na to, aby ograniczyć możliwość jego wystąpienia.