Zabiegi iniekcyjne - karta informacyjna dla Pacjenta

Do zabiegów iniekcyjnych stosowanych w leczeniu łysienia i chorób skóry głowy zalicza się mezoterapię igłową, podczas której podaje się preparaty, tj. osocze bogatopłytkowe, specjalistyczne preparaty oraz mezokoktajle z dobranymi indywidualnie sładnikami aktywnymi.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonuje lekarz, w zależności od wykorzystywanej technologii trwa on 30-45 minut.  Jeśli Pacjent zdecyduje się na użycie kremu znieczulającego, procedura wydłuża się o ok. 20 min. W czasie zabiegu bez znieczulenia Pacjent odczuwa lekki dyskomfort. Terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego rozpoczyna się od pobrania 15 ml krwi ze zgięcia łokciowego Pacjenta i odseparowania osocza za pomocą wirówki. Zarówno podczas tego zabiegu, jak i pozostałych terapii, lekarz ostrzykuje wcześniej zdezynfekowaną i oczyszczoną skórę głowy osoczem (w odstępach 2-3 centymetrowych) lub indywidualnie dobranym preparatem (w odstępach 1-1,5 centymetrowych). Powstałe po nakłuciach kanaliki otwarte są kilka minut i zamykają się całkowicie w ciągu godziny.

Przygotowanie do zabiegu

Zabiegi iniekcyjne nie wymagają specjalnych przygotowań ze strony Pacjenta. W dniu terapii należy umyć skórę głowy, chyba że lekarz zaleci inaczej, nie należy także spożywać alkoholu. Na dwa dni przed zabiegiem nie zaleca się przyjmowania leków przeciwzapalnych i obniżających krzepliwość krwi, gdyż moga one powodować zwiększone ryzyko powstawania krwiaczków.

Zalecenia pozabiegowe i rekonwalescencja

Pacjent może wrócić do wykonywania codziennych czynności bezpośrednio po zabiegu. Przez 24 godziny od procedury nie wolno myć skóry głowy i włosów, korzystać z basenu, sauny i wystawiać skóry na promieniowanie UV. Do czasu całkowitego wygojenia skóry należy unikać wykonywania zabiegów fryzjerskich, używania kosmetyków do stylizacji i masażu skóry głowy.

Przeciwwskazania do zabiegu

Mimo wysokiego stopnia bezpieczeństwa zabiegi iniekcyjne nie mogą być wykonywane u każdego. Do najważniejszych przeciwwskazań zalicza się: ciążę i karmienie piersią, aktywne choroby nowotworowe, zakażenie wirusem HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, ciężką anemię i ciężkie choroby autoimmunologiczne, sterydoterapię uczulenie na którykolwiek składnik preparatu, aktywne infekcje w miejscu zabiegowym, cukrzycę oraz epilepsję. Decyzję dotyczącą tego, czy dane przeciwwskazania są bezwzględną przeszkodą do wykonania zabiegu, podejmuje lekarz po dokładnym wywiadzie medycznym.

Skutki uboczne zabiegu

Po zabiegu na skórze głowy mogą pojawić się niewielkie zasinienia, strupki i grudki, może być ona zaczerwieniona, obrzęknięta i lekko bolesna. Objawy te są naturalne i ustępują w przeciągu kilku dni od zabiegu.

TOP