Biopsja – karta informacyjna dla Pacjenta

Biopsja wraz z późniejszą oceną histopatologiczną stosowana jest w diagnostyce łagodnych oraz złośliwych nowotworów skóry, a także w diagnostyce łysienia i chorób skóry głowy.

Przebieg zabiegu

Biopsję wykonuje lekarz. Przed zabiegiem skóra jest dezynfekowana i miejscowo znieczulana, biopsja nie powinna powodować więc bólu. Pacjent znajduje się w wygodnej pozycji siedzącej, a procedura trwa od 15 do 20 minut. Do pobrania wycinka używa się sterylnej sztancy biopsyjnej, która ustawiana jest prostopadle do wybranego fragmentu skóry. Lekarz obraca sztancę, aby pobrać materiał do badania. Jej średnica wynosi od 2 do 5 milimetrów, co odpowiada średnicy powstałej po zabiegu rany. Wycinek skóry umieszczany jest w roztworze utrwalającym, a następnie poddawany badaniu histopatologicznemu w laboratorium. Wynik analizy dostępny jest zazwyczaj po 3 tygodniach. Po zabiegu lekarz może założyć na ranę szwy lub zabezpieczyć ją jałowym opatrunkiem.

Przygotowanie do zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu przygotowania ze strony Pacjenta nie są konieczne.

Zalecenia pozabiegowe i rekonwalescencja

Po zabiegu Pacjent może od razu wrócić do codziennych czynności. Po ustąpieniu działania środka znieczulającego w obrębie rany może być odczuwalny dyskomfort lub ból, które mogą utrzymywać się do kilku dni. Na 24 godziny po biopsji skóry głowy nie należy wystawiać jej na promieniowanie UV, korzystać z basenu i sauny. Do czasu całkowitego wygojenia należy zrezygnować z zabiegów fryzjerskich i stosowania produktów do stylizacji. Jałowy opatrunek należy zmieniać raz na dobę po wcześniejszym przemyciu rany łagodnym środkiem myjącym. Okres gojenia wynosi od 7 do 10 dni. Jeśli na ranę zostały założone szwy, należy zgłosić się na ich usunięcie po 7-14 dniach od wykonania zabiegu (lekarz informuje Pacjenta o dokładnym terminie). W innych przypadkach jałowy opatrunek należy zdjąć po 2 dniach od wykonania biopsji.

Przeciwwskazania do zabiegu

Biopsji nie wykonuje się na obumarłej tkance, a także na skórze pokrytej strupami lub owrzodzeniami. Przeciwwskazaniem do zabiegu są także niewyrównane zaburzenia krzepliwości krwi. Przed procedurą lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny, podczas którego wyklucza wszelkie przeciwwskazania.

Skutki uboczne zabiegu

W miejscu pobrania tkanki może wystąpić mały krwiak, który szybko się wchłania. W przypadku krwawienia z rany należy uciskać ją gazikiem przez 20 minut, jeśli po tym czasie krwawienie nie ustąpi, należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku zaobserwowania innych niepokojących objawów, takich jak dotkliwy ból lub sączenie, także należy skonsultować się ze specjalistą.

TOP