Mikronakłuwanie – karta informacyjna dla Pacjenta

Do zabiegów opierających się na mikronakłuwaniu, stosowanych w leczeniu chorób skóry głowy i łysienia, zalicza się mezoterapię mikroigłową z wykorzystaniem technologii umożliwiającej wykonanie bardzo dużej liczby precyzyjnych i kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry w krótkim czasie.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonywany jest przez lekarza, a w jego trakcie Pacjent znajduje się w wygodnej pozycji siedzącej. Procedura trwa od 30 do 60 minut. Pacjenci o niskim progu bólu mogą zdecydować się na zastosowanie maści znieczulającej. Lekarz oczyszcza i dezynfekuje skórę głowy oraz dostosowuje parametry urządzenia. Następnie na skórę nakładany jest wybrany wcześniej lek, substancja aktywna lub ich mieszanka. W trakcie zabiegu lekarz przykłada głowicę urządzenia do skóry głowy miejsce po miejscu lub delikatnie je przesuwa, aż do momentu pokrycia całego obszaru zabiegowego. Wykonane mikronakłucia umożliwiają dostanie się substancji aktywnych z aplikowanych preparatów w głąb skóry, co maksymalizuje ich efektywność. Kanaliki powstałe w skórze w czasie zabiegu zamykają się w ciągu godziny, co przekłada się na zminimalizowanie ryzyka skutków ubocznych. Na koniec zabiegu specjalista może zaaplikować na skórę preparat łagodzący zaczerwienienia, zmniejszający obrzęk i przyspieszający gojenie.

Przygotowanie do zabiegu

W dniu zabiegu Pacjent powinien umyć skórę głowy i włosy, nie należy nakładać żadnych preparatów do stylizacji. W dniu zabiegu nie wolno spożywać alkoholu. Kilka dni przed zabiegiem nie zaleca się stosowania leków przeciwzapalnych i obniżających krzepliwość krwi.

Zalecenia pozabiegowe i rekonwalescencja

Po wykonaniu zabieg nie jest wymagany żaden okres rekonwalescencji. W dzień zabiegu na skórę głowy nie należy nakładać żadnych kosmetyków, a przez 2 dni po zabiegu nie należy myć włosów i skóry głowy. Przez kilka dni po terapii należy unikać promieniowania UV oraz korzystania z sauny i basenu. Skórę głowy należy traktować delikatnie, nie należy jej drapać ani szczotkować. Do czasu całkowitego wygojenia zaleca się rezygnację z zabiegów fryzjerskich i używania środków do stylizacji, a także z masażu skóry głowy.

Przeciwwskazania do zabiegu

Do przeciwwskazań do wykonania zabiegu należą: ciąża i karmienie piersią, cukrzyca, aktywne infekcje, otwarte rany oraz zmiany ropne na obszarze zabiegowym, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, skłonność do powstawania bliznowców oraz alergia na składniki preparatu. Podczas wywiadu medycznego lekarz podejmuje decyzję, czy dane przeciwwskazania są bezwzględną przeszkodą do wykonania zabiegu.

Skutki uboczne zabiegu

Skóra głowy może być lekko bolesna, zaczerwieniona, obrzęknięta i podrażniona, są to naturalne objawy, które ustępują w przeciągu 24 godzin po zabiegu. Po około 4 dniach może dojść do delikatnego złuszczania skóry i powstawania strupków. Ten objaw także ustępuje samoczynnie.

TOP