Laseroterapia – karta informacyjna dla Pacjenta

Terapia laserem ablacyjnym może być stosowana do usuwania powierzchownych i niewielkich nowotworów skóry, które nie wymagają oceny histopatologicznej.

Lekarz zawsze wykonuje ocenę zmiany w czasie badania dermatoskopowego. Na tej podstawie podejmuje decyzję, czy zmiana może zostać usunięta laserowo. Najczęściej usuwanymi zmianami są włókniaki miękkie i brodawki łojotokowe.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonywany jest przez lekarza, a dzięki technologii laserowej jest sterylny i bezkrwawy. Czas trwania zabiegu wynosi od 15 do 30 minut (w zależności od charakteru zmiany). Pacjent może zdecydować się na znieczulenie miejscowe, w przeciwnym razie odczuwalne będzie szczypanie lub pieczenie.

Bezpośrednio przed zabiegiem miejsce zabiegowe jest oczyszczane i dezynfekowane, a Pacjent znajduje się w wygodnej pozycji. Jeśli zmiana jest niewielka lub płaska, lekarz poprzez odpowiednie skierowanie wiązki lasera powoduje całkowite odparowanie jej komórek pod wpływem ciepła. Jeśli zmiana jest większa i wystaje ponad powierzchnię skóry, lekarz kierując wiązkę lasera w miejsce styku zmiany ze skórą, powoduje, że zmiana odpada. Po usunięciu zmiany, w miejscu zabiegowym na skórze pojawiają się strupki. Skóra goi się poprzez wymianę zniszczonych komórek na nowe, co minimalizuje ryzyko powstania widocznej blizny. Po zabiegu lekarz nakłada na ranę krem przyspieszający gojenie, a jeśli to konieczne, zakłada jałowy opatrunek.

Przygotowanie do zabiegu

Laseroterapia nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony Pacjenta. W dniu zabiegu nie wolno spożywać alkoholu, natomiast na miesiąc przed laseroterapią należy odstawić zioła i leki światłouczulające (dokładną listę przedstawi lekarz).

Zalecenia pozabiegowe i rekonwalescencja

Po laseroterapii Pacjent może od razu wrócić do codziennych zajęć. Po zabiegu nie występują dolegliwości bólowe, Pacjent natomiast może odczuwać pieczenie w miejscu usunięcia zmiany. Dzięki wysokiej temperaturze wiązki lasera podczas procedury zamykane są naczynia krwionośne, co eliminuje ryzyko krwawienia. Jeśli na ranę został założony opatrunek, można go zdjąć następnego dnia. Ranę należy przemywać wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego i delikatnie ją traktować. Lekarz może zalecić stosowanie opatrunku przepuszczającego powietrze. Nie należy drapać lub odrywać powstałych strupów. Proces gojenia trwa od kilku dni do 4 tygodni do czasu całkowitego wygojenia należy unikać ekspozycji rany na promieniowanie UV, stosowania zabiegów fryzjerskich i stylizacji włosów. Na 24 godziny po zabiegu warto unikać także sauny i basenu.

Przeciwwskazania do zabiegu

Laseroterapii nie stosuje się u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także u osób z aktywnymi infekcjami w miejscu zabiegowym, przyjmujących leki lub zioła światłouczulające, stosujących retinoidy doustne, z cukrzycą, padaczką i aktywną chorobą nowotworową.

Skutki uboczne zabiegu

Dzięki bezdotykowej technologii i sterylności laseroterapii, skutki uboczne leczenia praktycznie nie występują. Zaczerwienienie i niewielki obrzęk w miejscu zabiegowym to naturalne objawy, które ustępują samoczynnie w ciągu kilku dni.

TOP