Jak określić porowatość swoich włosów?
24/05/2023

Jak określić porowatość swoich włosów?

Porowatość włosów to określenie używane do opisania, jak bardzo łuski włosa odchylone są od jego kory. Wyróżnia się więc włosy niskoporowate (łuski przylegają do kory), średnioporowate (łuski są lekko odchylone) oraz włosy wysokoporowate, gdzie łuski są odchylone dość mocno. Wiedza na temat tego, jaką porowatością charakteryzują się nasze włosy, jest bardzo pomocna w ich codziennej pielęgnacji i zachowaniu ich w dobrej kondycji. Dla przykładu kosmetyki z olejem kokosowym, nawet te z najlepszym składem, rzadko sprawdzają się na włosach wysokoporowatych, ponieważ prowadzą do ich puszenia. Mogą być natomiast zbawienne dla włosów niskoporowatych, zapewniając im wygładzenie i blask. Jak więc rozpoznać typ porowatości włosów?

Włosy niskoporowate

To włosy z natury gładkie, lśniące i zdrowe. Sprawiają wrażenie lejących się”, a jeśli są proste, tworzą piękną taflę. Są miękkie, a czasami nawet śliskie w dotyku. Zazwyczaj trudno je zmoczyć, a po myciu schną bardzo długo. Niełatwo poddać je stylizacji, np. kręceniu, a wystylizowane mają tendencję do wracania do swojego naturalnego stanu. Obciążone zbyt dużą liczbą kosmetyków pielęgnacyjnych stają się oklapnięte i szybciej się przetłuszczają. Choć często robią wspaniałe wizualne wrażenie, mają też swoje wady. Często brakuje im objętości, a próby stworzenia bardziej fantazyjnych fryzur zazwyczaj kończą się niepowodzeniem.

Włosy średnioporowate

Ten typ porowatości włosów występuje najczęściej. Włosy średnioporowate łączą w sobie cechy kosmyków nisko i wysokoporowatych. Często zdarza się, że są to włosy, których porowatość została zwiększona np. w wyniku agresywnych zabiegów chemicznych, lub zmniejszona za sprawą dobrze dobranej pielęgnacji. Włosy średnioporowate to nierzadko włosy falowane, niezbyt suche i szorstkie, ale także nie aż tak miłe w dotyku, jak włosy niskoporowate. Są całkiem podatne na stylizację i układanie. Mogą nadmierne się puszyć i ciężko rozczesywać.

Włosy wysokoporowate

Ten typ włosów łatwo ulega uszkodzeniom wszelkiego typu ze względu na mocno odchyloną łuskę. Włosy wysokoporowate łatwo chłoną wilgoć i wodę, przez co często są spuszone, choć dzięki temu po myciu szybko wysychają. Często są szorstkie, suche, łamliwe i matowe. Łatwo poddają się stylizacji i zdają się chłonąć” produkty do pielęgnacji. Włosy wysokoporowate to nierzadko włosy kręcone, ale także włosy, których porowatość kiedyś była niższa, została jednak zwiększona uszkodzeniami, najczęściej chemicznymi i termicznymi. Z tego względu ta porowatość cechuje zazwyczaj włosy rozjaśniane, farbowane, poddawane trwałej ondulacji, a także te codziennie prostowane lub kręcone.

Czy porowatość włosów może się zmienić?

Warto pamiętać, że porowatość włosów może zmienić się z czasem, a także całkiem gwałtownie, np. po nieudanym rozjaśnianiu wykonywanym samodzielnie w domu. Włosy na różnych obszarach głowy także mogą różnić się porowatością. Na przykład wierzchnia warstwa włosów, najbardziej narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, w tym promieniowania UV, może wykazywać cechy włosów średnio lub wysokoporowatych, podczas gdy warstwa włosów pod spodem może być niskoporowata. Porowatość włosów zmienia się także naturalnie wraz z wiekiem czy porami roku. Warto więc obserwować swoje włosy i dopasowywać pielęgnację do ich obecnego stanu.

Skuteczne metody na określenie porowatości włosów

W internecie znajdziemy mnóstwo sposobów mających na celu zdeterminowanie porowatości włosów. Najpopularniejszym z nich jest test szklanki, gdzie do szklanki z wodą wrzuca się fragment włosa. Jeśli włos utrzyma się na powierzchni jest niskoporowaty, jeśli zatrzyma się pośrodku średnioporowaty, a jeśli opadnie na dno, cechuje go wysoka porowatość. Metoda ta nie jest jednak miarodajna zachowanie włosa zależy także od jego grubości, długości badanego fragmentu i tego, czy jest świeżo umyty, czy też pokryty silikonowym serum. Włos delikatnie położony na tafli wody prawie zawsze się niej utrzyma, niezależnie od porowatości, natomiast wciśnięty” do wody zatonie.

Obecnie najprostszym sposobem na sprawdzenie porowatości włosów jest ich obserwacja oraz dopasowanie cech kosmyków do opisów przedstawionych na początku wpisu.

Najpewniejszą metodą oceny porowatości jest natomiast ocena pod mikroskopem lub badanie wideodermatoskopowe, które wykonać można u dermatologa. Obejrzenie łodygi włosa, a najlepiej kilku włosów, w dużym powiększeniu, daje nam jasny wgląd w stopień odchylenia jego łusek.

Więcej o pielęgnacji włosów dopasowanej do ich porowatości znaleźć można w artykule Pielęgnacja włosów.

TOP