Łuszcząca się skóra głowy – mała niedogodność czy poważny problem?
11/09/2024

Łuszcząca się skóra głowy – mała niedogodność czy poważny problem?

Łuszcząca się, sucha lub przetłuszczająca się i podrażniona skóra głowy, której towarzyszy świąd oraz zaczerwienienie to grupa objawów, które dotyczą wielu osób. W niektórych przypadkach wyeliminowanie błędów w pielęgnacji lub zmiana nawyków przywraca skórze głowy równowagę i objawy ustępują, jednak zdarza się, że łuszcząca się skóra głowy wskazuje na dermatozę wymagającą leczenia. W artykule omawiamy zarówno te prozaiczne, jak i bardziej poważne przyczyny łuszczenia się skóry głowy i podpowiadamy, jak poradzić sobie z nadmiernym łuszczeniem. 

Przyczyny łuszczącej się skóry głowy

Często zdarza się, że nadmierne łuszczenie skóry głowy ma łatwą do wyjaśnienia przyczynę, którą możemy wyeliminować samodzielnie. Do najczęstszych zalicza się:

  • Nieodpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, które ze względu na swój skład mogą wywoływać podrażnienia. Zwracajmy szczególną uwagę na skład szamponów i wcierek oraz innych produktów, które mają bezpośredni kontakt ze skórą głowy. W przypadku szamponów przyczyną podrażnienia mogą okazać się mocne substancje barwiące, zapachowe i pieniące, natomiast we wcierkach uważajmy na zawartość glikolu propylenowego,  etanolu (Ethyl Alcohol), alkoholu denaturowanego (Alcohol Denat) i izopropylowego (Isopropyl Alcohol). Jeśli po użyciu nowego produktu zauważasz podrażnienie, przesuszenie i łuszczenie się skóry, wyeliminuj go z pielęgnacji i obserwuj stan skóry.
  • Nadmiar produktów do stylizacji, w tym lakierów, pianek, pudrów czy suchych szamponów może prowadzić do przesuszenia skóry głowy. Skóra w odpowiedzi na taki stan zaczyna produkować więcej sebum i może zacząć się złuszczać.
  • Niedokładne spłukiwanie szamponu, a także masek i odżywek dedykowanych skórze głowy może być powodem jej nadmiernego złuszczania. Skórę spłukuj pod bieżącą wodą, jednocześnie delikatnie masując ją opuszkami palców do momentu, aż poczujesz, że nie ma niej więcej produktu.
  • Przegrzewanie skóry głowy szczególnie podczas suszenia zbyt gorącym powietrzem suszarki i zbyt długim noszeniem turbanu z ręcznika. Włosy należy suszyć jak najchłodniejszym nawiewem, natomiast bawełniany ręcznik warto trzymać na włosach maksymalnie 5 minut.
  • Uboga dieta, w której brakuje cynku, magnezu oraz witamin A i E. Te mikroelementy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania skóry i mogą powodować jej łuszczenie, suchość i szorstkość.
  • Sucha skóra głowy może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym ogrzewanymi pomieszczeniami, niską wilgotnością powietrza czy kosmetykami z alkoholami prostymi. Sucha skóra naturalnie się łuszczy, można temu jednak zapobiec, zaopatrując się w nawilżacz powietrza i ucząc się rozpoznawać wysuszające składniki w składach kosmetyków.

Choroby skóry, które powodują jej łuszczenie

W niektórych przypadkach nadmierne łuszczenie się skóry głowy może świadczyć o chorobie. Jeśli po wyeliminowaniu czynników opisanych powyżej, skóra nadal się łuszczy, a dodatkowo obserwujesz świąd, zaczerwienienie lub nadmierne wydzielanie łoju, skonsultuj się z dermatologiem. Do najczęstszych dermatoz powodujących łuszczenie się skóry głowy należą:

  1. Łupież

Gdy myślimy o łuszczeniu się skóry głowy, łupież przychodzi nam na myśl jako pierwszy. Choroba spowodowana jest zaburzeniami w mikrobiomie skóry, czyli naturalnej równowagi pomiędzy bytującymi na niej bakteriami i grzybami. W przebiegu łupieżu zwiększa się populacja grzybów z rodzaju Malassezia. Te drobnoustroje żywią się trójglicerydami obecnymi na skórze głowy, zaburzając cykl odnowy komórkowej. W konsekwencji skóra złuszcza się zbyt szybko, a na skórze pojawiają się białe lub żółte płatki.

Leczenie

W terapii łupieżu zwykle wystarczające okazuje się zastosowanie dedykowanego szamponu o właściwościach przeciwgrzybiczych i wspomagających oczyszczenie skóry. Produkty te zawierają składniki takie jak dwusiarczek selenu, pirotynian cynku, pirokton olaminy i kwas salicylowy. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić środki miejscowe o działaniu przeciwgrzybiczym, keratolitycznym i przeciwzapalnym, a także środki doustne. Szampon należy dobrze spienić i pozostawić na skórze kilka minut. Zaleca się stosowanie go 2-3 razy w tygodniu, a po ustąpieniu objawów profilaktycznie raz w tygodniu. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się ze stroną: https://drzakrzewski.pl/wskazania/lupiez.

  1. Łuszczyca

Łuszczyca jest zapalną chorobą przewlekłą o nawrotowym charakterze. Może dotyczyć nie tylko skóry, ale także paznokci i układu kostno-stawowego. Zmiany łuszczycowe mogą występować na owłosionej skórze głowy, przybierając postać swędzących wykwitów pokrytych białawymi lub żółtawymi łuskami. Wykwity mogą się łuszczyć, a odpadanie kawałków skóry potęgowane jest drapaniem. Przyczyn choroby upatruje się w podłożu genetycznym i zaburzeniach układu immunologicznego.

Leczenie

Łuszczyca jest chorobą nieuleczalną, można jednak łagodzić jej objawy i zapobiegać nawrotom. W leczeniu dermatozy zwykle stosuje się środki miejscowe i doustne. Preparaty miejscowe opierają się na kwasie salicylowym, moczniku, kortykosteroidach, pochodnych witaminy D lub ditranolu. W terapii systemowej wykorzystuje się metotreskat, doustne retinoidy, cyklosporynę A lub leki biologiczne. Istotnym elementem leczenia jest odpowiednia pielęgnacja skóry, dietoterapia i unikanie czynników, które prowokują zaostrzenia choroby, takich jak alkohol czy stres. Więcej o łuszczycy dowiesz się w artykule: https://drzakrzewski.pl/wskazania/luszczyca-skory-glowy.

  1. Łojotokowe zapalenie skóry głowy (ŁZS)

ŁZS to przewlekła i nawrotowa choroba skóry, skóra najczęściej objawia się na skórze głowy. Przyczyny schorzenia nie są dokładnie poznane, jednak do najbardziej prawdopodobnych należą nadaktywność gruczołów łojowych, namnożenie grzyba z rodzaju Malassezia i zaburzenia immunologiczne. W przebiegu ŁZS na skórze pojawiają się rumieniowe wykwity i tłuste łuski, które mogą się złuszczać, powodując świąd.

Leczenie

ŁZS jest chorobą nieuleczalną, jednak możliwe jest łagodzenie jej objawów i zapobieganie nawrotom. Terapia łojotokowego zapalenia skóry głowy obejmuje środki miejscowe, w tym szampony, które zawierają ketokonazol, dwusiarczek selenu, pirotynian cynku, pirokton olaminy i kwas salicylowy. Aby zmniejszyć stan zapalny stosuje się też miejscowo glikokortykosteroidy. Jeśli objawy są mocno nasilone, a leki miejscowe nie pomagają, można także stosować doustne środki przeciwgrzybicze. Ważnym aspektem terapii jest przestrzeganie odpowiedniej pielęgnacji skóry zalecone przez dermatologa. Więcej o ŁZS przeczytasz tutaj: https://drzakrzewski.pl/wskazania/lojotokowe-zapalenie-skory-glowy.

Często małe zmiany w stylu życia pozwalają wyeliminować łuszczenie skóry. Jednak w niektórych przypadkach objaw ten może wskazywać na poważniejszy problem. Jeśli łuszczenie skóry utrzymuje się mimo prawidłowej pielęgnacji i towarzyszy mu świąd, zaczerwienienie, grudki lub tłuste łuski, skonsultuj się ze swoim dermatologiem.

TOP