
Czy siwienie włosów można spowolnić?
Siwienie włosów to proces naturalny i nieunikniony. Choć dotyczy zazwyczaj osób starszych i związany jest z podeszłym wiekiem, może wystąpić już po 20. roku życia. Za kolor włosów odpowiedzialny jest barwnik – melanina. Melanina produkowana jest przez melanocyty, które wraz z upływem czasu zanikają lub znacznie zmniejszają swoją efektywność. W efekcie włosy zaczynają siwieć. Wiek, w którym włosy tracą barwnik, uwarunkowany jest genetycznie. Nie mamy więc wpływu na zmianę lub spowolnienie tego czynnika, który znany jest jako siwienie fizjologiczne. Istnieją jednak inne powody, przez które włosy przedwcześnie tracą barwę – niektóre z nich są poza naszą kontrolą, natomiast na inne możemy wpłynąć.
Co wpływa na przedwczesne siwienie włosów?
Geny
Zdarza się, że przedwczesne siwienie włosów uwarunkowane jest genetycznie. Oznacza to, że jeśli nasi rodzice lub dziadkowie osiwieli w młodym wieku, istnieje duża szansa na to, że spotka nas to samo. Uwarunkowania genetyczne to czynnik, na który nie mamy wpływu. Do przedwczesnej utraty barwy włosów mogą przyczynić się także choroby genetyczne, takie jak Zespół Waardenburga typu I czy choroba von Recklinghausena.
Palenie tytoniu
Badania wskazują na związek palenia tytoniu z przedwczesną utratą barwnika włosów. Toksyczne substancje, które wydzielane są do organizmu podczas palenia, mają wpływ nie tylko na funkcjonowanie narządów wewnętrznych, ale także na kondycję skóry i włosów. Negatywne efekty tej używki obejmują zmniejszenie krążenia krwi, co może prowadzić do upośledzenia wchłanianie składników odżywczych przez mieszki włosowe, a także do uszkodzenia samych mieszków włosowych, czego skutkiem może być przedwczesne siwienie. Nie wiadomo, czy po zaprzestaniu palenia przedwcześnie siwe włosy wrócą do poprzedniego stanu.
Choroby tarczycy
Wahania hormonalne spowodowane chorobami tarczycy – w tym nadczynnością i niedoczynnością tego narządu oraz chorobą Hashimoto – mogą przyczynić się do przedwczesnego siwienia. U osób chorujących na te schorzenia, oprócz utraty barwnika we włosach, obserwuje się także łysienie telogenowe, nadmierną łamliwość włosów, ich zmatowienie oraz szorstkość. Badania wskazują, że po ustabilizowaniu tych chorób włosy najczęściej wracają do poprzedniego stanu.
Łysieniem androgenowe
Przedwczesne siwienie może być związane z łysieniem androgenowym. Schorzenie, uwarunkowane genetycznie oraz hormonalnie, dotyczy około 70% mężczyzn po 50. roku życia oraz 40% kobiet po 70 roku życia. Polega na utracie włosów z czubka głowy i okolicy czołowo-ciemieniowej w przypadku kobiet, oraz na przerzedzeniu włosów na skroniach i szycie głowy u mężczyzn. Łysienie androgenowe powoduje miniaturyzację mieszków włosowych, co sprawia, że nowo wyrastające włosy są coraz krótsze i cieńsze, a także mniej napigmentowane, co oznaczać może, że włosy będą siwe.. Leczenie choroby może spowolnić lub zatrzymać ten proces.
Niedobory żywieniowe
Niedobory pewnych składników odżywczych mogą przyczyniać się do zbyt wczesnej utraty barwinka włosów. Szczególną uwagę należy zwrócić na miedź, która uczestniczy w produkcji melaniny. Ten składnik mineralny znajduje się w kakao, nasionach słonecznika, orzechach, wątróbce, natce pietruszki, płatkach owsianych, fasoli, kaszy gryczanej i gorzkiej czekoladzie. Badania wskazują także na związek przedwczesnego siwienia z dietą ubogą w witaminy B5, B6, B12, biotynę, witaminę E oraz witaminę D. Niezbilansowany plan żywieniowy, w którym brakuje składników mineralnych i witamin może więc wpłynąć na szybszą utratę barwnika włosów, lecz także na ich wzmożone wypadanie, zwiększoną łamliwość, suchość i matowość. Po uzupełnieniu niedoborów żywieniowych włosy prawdopodobnie odzyskają naturalny kolor.
Czy siwienie włosów da się zatrzymać lub spowolnić?
Jeśli siwe włosy pojawiają się przedwcześnie i wiemy, że jest to związane z naszymi predyspozycjami genetycznymi, nie jesteśmy w stanie zatrzymać tego procesu. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku siwienia fizjologicznego, czyli tego związanego ze starzeniem się organizmu. Mamy jednak większy lub mniejszy wpływ na pewne czynniki powodujące przedwczesne siwienie. W przypadku schorzeń takich jak choroby tarczycy lub łysienie androgenowe, naszym celem powinno być wdrożenie leczenia i ustabilizowanie tych stanów. Jeśli włosy siwieją przedwcześnie w związku z paleniem tytoniu, rozwiązaniem będzie porzucenie nałogu. Utrata barwnika łodyg włosowych związana z niedoborami żywieniowymi jest także możliwa do opanowania po wprowadzeniu bogatej, zbilansowanej diety.
Choć siwienie dotyczy każdego z nas i jest naturalnym elementem naturalnego starzenia się organizmu, wiele osób doświadcza przedwczesnej utraty barwnika we włosach. Siwe pasma można tuszować, wybierając farby, a także płukanki nadające kolor. Warto jednak mieć na uwadze, że koloryzacja chemiczna jest szkodliwa dla włosów i skóry głowy. Farby ziołowe, np. henna, nie niszczą włosów, a odpowiednio dobrane i stosowane mogą pozytyanie wpłynąć na ich kondycję.