Produkty do włosów kręconych – konieczność czy zbędny wydatek?
29/12/2023

Produkty do włosów kręconych – konieczność czy zbędny wydatek?

Każdy, kto ma kręcone włosy wie, że ich pielęgnacja jest bardzo wymagająca. Fale, sprężynki czy afro – niezależnie od siły skrętu włosów, utrzymanie ich w dobrej kondycji nie jest proste. Być może dlatego tak chętnie sięgamy po produkty dedykowane kręconym włosom – a jest ich bardzo wiele. Począwszy od odżywek i masek, poprzez szampony i mgiełki, aż po płukanki – kosmetyki mające dbać o skręt są coraz popularniejsze i coraz mocniej reklamowane w mediach. Na opakowaniach tych produktów często widzimy napisy curly”, dla włosów kręconych” lub wydobywające skręt”. Często producent dodatkowo informuje, że produkt nie zawiera silikonów, alkoholu, parabenów czy siarczanów. Czy przy wyborze produktów do pielęgnacji i stylizacji włosów kręconych powinniśmy się kierować obietnicami z opakowania? Wyjaśniamy.

Dlaczego włosy się kręcą?

O skręcie włosów decydują geny, jednak wygląd włosów może zmieniać się m. in. wskutek zmian hormonalnych (np. po ciąży) czy w wyniku stosowanych leków (jak ma to miejsce po chemioterapii). Włosy kręcone, choć zbudowane z tych samych składników co włosy proste, znacznie się od nich różnią. Moc skrętu uzależniona jest od kształtu cebulki włosowej i jej położenia – tak więc u osób z włosami prostymi cebulka włosa ułożona jest prostopadle do powierzchni skóry głowy i ma okrągły kształt, a cały włos jest równomiernie pokryty keratyną, czyli budulcem włosów. Osoby, które mają włosy kręcone, posiadają cebulki włosowe w kształcie litery U” lub C”, które są ułożone w skórze pod różnymi kątami. Przez to podczas wzrostu kosmyków keratyna nie rozkłada się na nich równomiernie, prowadząc do uformowania pofalowanego lub kręconego włosa.

Włosy kręcone – charakterystyka

Kręcone włosy są często trudne do ujarzmienia, przesuszają się na końcach i przetłuszczają u nasady, łatwo się puszą, bywają matowe i splątane. Mimo tego, że są stosunkowo grube, nierzadko ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Z czego wynikają te trudności? Odpowiedzią są cechy włosów kręconych:

  • Wysoka porowatość, czyli zdolność do wchłaniania i oddawania płynów, wpływa na wiele cech kręconych kosmyków. Włosy wysokoporowate mają rozchylone łuski, przez co łatwiej tracą wilgoć i się suche, a także szybciej ją pochłaniają, na przykład podczas deszczowej pogody, co sprawia, że się puszą, a wystylizowana fryzura szybko może stracić kształt.
  • Podatność na plątanie wynika z faktu, że odchylone łuski włosów zaczepiają się o siebie, tworząc trudne do rozczesania kołtuny i supły.
  • Łamliwość i podatność na uszkodzenia mechaniczne wynika z budowy włosów kręconych – w miejscach, w których włos się zakręca, łodyga jest cieńsza, przez co łatwiej ją uszkodzić.
  • Skręt może się rozprostowywać, szczególnie gdy są przeciążone nadmiarem kosmetyków pielęgnacyjnych i stylizujących.
  • Włosy kręcone są bardzo często z natury matowe, ponieważ ich łuski nie przylegają do siebie, jak ma to miejsce przy włosach prostych.
  • Nadmierna suchość włosów kręconych związana jest z faktem, że sebum produkowane przez skórę głowy nie jest tak swobodnie rozprowadzane na długości kosmyków, co wynika z ich struktury i gęstości.

Znajomość najważniejszych cech włosów kręconych jest bardzo ważna w ich świadomej pielęgnacji. Choć loki potrafią dodać uroku, zarówno kobietom, jak i mężczyznom, brak odpowiedniej pielęgnacji może skutecznie utrudnić ich codzienną stylizację.

Kosmetyki do włosów kręconych – czy warto w nie inwestować?

Szukając produktów do włosów kręconych, niezależnie od tego, czy chcemy kupić je w drogerii, aptece, u fryzjera, w internecie czy sklepiku z naturalnymi kosmetykami, często napotykamy na szampony, odżywki i maski dedykowane tego typu włosom. Producenci zapewniają nas, że dany produkt podkreśli skręt, dogłębnie nawilży włosy, odbije je od nasady i ochroni przed zniszczeniami, a nawet je naprawi. Na opakowaniach często widzimy dopiski, że kosmetyki stworzone z myślą o włosach kręconych są bez alkoholu, siarczanów, silikonów i parabenów. Czy warto się tym sugerować? Nie do końca:

Alkohol alkoholowi nierówny

Składnik produktów oznaczany na etykiecie jako alcohol” w większości przypadków nie jest szkodliwy dla włosów – wręcz przeciwnie! Alkohole tłuszczowe nawilżają i wygładzają włosy, zatrzymując w nich wilgoć. Należą do nich:

    • alkohol cetylowy (Cetyl alcohol, Cetanol, Cetyl alcohol, Ethal, Ethol, Hexadecanol, Hexadecyl alcohol, Palmityl alcohol)
    • alkohol stearylowy (Stearyl alcohol)
    • alkohol stearylowy (Cetearyl alcohol, Cetostearyl alcohol, Cetylstearyl alcohol, Cetyl/stearyl alcohol),
    • alkohol laurylowy (Lauryl alcohol, L-Dodecanol, Dodecyl alcohol),
    • alkohol decylowy (decyl alcohol, alkohol n-decylowy, n-dekanol, dekanol),
    • alkohol mirystylowy (Myristyl alcohol),
    • alkohol palmowy (Palm alcohol),
    • alkohol oleinowy (Oleyl alcohol, ctadecenol, cis-9-Octadecen-1-ol, cis-9-octadecenyl alcohol).

Alkohole niepolecane do włosów kręconych to te, które rozchylają łuskę włosa, aby ułatwić penetrację kosmetyku. O ile ta właściwość będzie pożądana przy włosach prostych, mocno odchylone łuski kręconych kosmyków nie potrzebują wsparcia w tej kwestii. Poprzez nadmierne używanie produktów z tymi typami alkoholi włosy mogą stać się suche, łamliwe i matowe. Do tych substancji należą:

  • alkohol etylowy (Alcohol denat, Ethanol, Alcohol SD 10-40, SD-alcohol, SD-alcohol 40, SD-alcohol 40-B),
  • alkohol benzylowy (Benzyl alcohol),
  • alkohol izopropylowy (Isopropyl alcohol).

Warto pamiętać, że nawet te alkohole nie przyczynią się do pogorszenia kondycji włosów kręconych, jeśli będą zajmowały dalekie miejsce w składzie i nie będziemy używać ich zbyt często.

Siarczany, czyli demonizowane SLS (Sodium lauryl sulfate) i SLES (Sodium laureth sulfate)

Siarczany to składniki myjące występujące w kosmetykach myjących, w tym w szamponach, odpowiadające między innymi za tworzenie się gęstej piany. Choć ich działanie oczyszczające jest silne, nie należy unikać ich w pielęgnacji, szczególnie jeśli włosy są przetłuszczające się lub używamy dużych ilości produktów do stylizacji. Wówczas łagodny, pozbawiony siarczanów szampon może nie domyć skóry głowy i włosów, co może prowadzić do rozwoju łupieżu lub innych chorób skóry głowy. Osoby, z wrażliwą skórą głowy mogą stosować na co dzień szampony bez SLS, bogate w substancje nawilżające i kondycjonujące, jednak raz na 2-3 tygodnie skórę głowy należy umyć produktem z SLS lub SLES. Taki zabieg zapewnia dogłębne oczyszczenie, ponieważ doskonale radzi sobie z nagromadzonym sebum oraz składnikami pielęgnującymi i stylizującymi, które zalegają na skórze i jej nie służą.

Silikony – szkodliwe składniki obciążające włosy kręcone?

Choć prawdą jest, że nagromadzenie silikonów może oblepiać włosy, sprawiając, że są one “płaskie” i pozbawione życia, prawidłowe stosowanie wybranych typów tych substancji może odmienić wygląd kręconych kosmyków. Silikony nie mają właściwości pielęgnujących, ich zadaniem jest natomiast nadanie włosom blasku, sprężystości i gładkości, a także ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi, termicznymi i promieniowaniem słonecznym. Jakie silikony powinny więc stosować osoby z lokami? Wszystkie oprócz tych nierozpuszczalnych w wodzie, do zmycia których wymagany jest mocno oczyszczający szampon. W składzie kosmetyku znajdziesz je pod nazwami Simethicone, Trimethicone, Trimethylsilylamodimethic one oraz Trimethylsiloxysilicates - tych unikaj. Inne silikony, czyli takie, które zmyjesz łagodnym szamponem, samą wodą, a także te, które same odparowują z włosów, możesz stosować nawet codziennie, szczególnie w formie serum zabezpieczającego.

Parabeny, czyli często niezbędne konserwanty

Wydłużają trwałość kosmetyków i zapobiegają rozwojowi bakterii, na etykiecie znajdziesz je pod nazwą metyloparaben, etyloparaben, propyloparaben lub butyloparaben. Nie cieszą się zbyt dobrą sławą, podobnie jak konserwanty innego typu. Tymczasem składniki ograniczające namnażanie się mikroorganizmów niezbędne są w każdym produkcie zawierającym wodę, w przeciwnym razie kosmetyk jest zdatny do użytku bardzo krótko i musi być trzymany w lodówce, a nie w ciepłej, wilgotnej łazience. Wysoka temperatura sprzyja namnażaniu się grzybów i pleśni, które mogą wywołać podrażnienia skóry, a nawet jej choroby, jak zakażenia grzybicze czy łupież. Kosmetyki naturalne reklamowane jako niezawierające konserwantów cieszą się ostatnio dużą popularnością, jednak są one stosunkowo drogie, a ich trwałość waha się od kilku do kilkunastu dni. Tymczasem nie ma żadnych dowodów na to, aby parabeny szkodziły włosom i skórze głowy, może więc warto przestać się ich bać?

Produkty dedykowane lokom – chwyt marketingowy?

Jak już wiemy, składniki kosmetyków wymieniane przez ich producentów jako szkodliwe dla włosów kręconych, nie są wcale niepożądane. Wręcz przeciwnie – ich brak w produktach, które wybieramy, może wpłynąć negatywnie na wygląd i kondycję włosów i zdrowie skóry głowy. Warto pamiętać, że producenci mogą umieścić na przedniej etykiecie produktu praktycznie każdy mglisty” dopisek, a informacja, że produkt dedykowany jest włosom kręconym, wydobywa skręt, czy naprawia uszkodzenia (co jest oczywiście mitem!), jest zdecydowanie niejasna. Z tego względu, nie należy sugerować się etykietami i kampaniami reklamowymi produktów, ale ich składem i właściwościami. Nie da się stwierdzić, że dany kosmetyk będzie odpowiedni dla włosów kręconych na podstawie braku lub obecności jednego składnika. Pozostaje nam wybieranie produktów z substancjami, które w badaniach klinicznych wykazują pozytywny wpływ na włosy suche i skórę głowy, takie jak oleje, hukamenty i proteiny oraz testowanie ich na włosach metodą prób i błędów.

Nawet to, że wybrana odżywka czy szampon sprawdzają się u osoby o włosach, które wydają się podobne do naszych, nie gwarantuje tego, że produkt będzie dla nas odpowiedni. Warto o tym pamiętać i wybierając kosmetyki dla siebie i najbliższych.

TOP