Starzenie się włosów – czym jest i jak je spowolnić?
27/12/2023

Starzenie się włosów – czym jest i jak je spowolnić?

W kontekście wyglądu hasło starzenie się” kojarzy się przede wszystkim ze skórą twarzy i ciała. Często zapominamy, że skutki upływającego czasu wpływają także na jakość i kondycję włosów. Gęste, lśniące i zdrowe włosy stanowią ważny element tożsamości, a ich stan ma duży wpływ na samopoczucie i samoocenę. Choć proces starzenia się włosów jest nieuchronny, istnieją sposoby, które mogą go spowolnić, a nawet zminimalizować niektóre jego objawy

Kiedy i dlaczego włosy zaczynają się starzeć?

Starzenie się włosów można rozpatrywać ze względu na przyczynę, która je powoduje. Starzenie fizjologiczne związane jest z wiekiem i dotyczy każdego. Rozpoczyna się już około 30. roku życia, jednak jego skutki zauważalne są dopiero około 15-20 lat później. Starzenie włosów związane jest także z negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a także wewnętrznych. Oznacza to, że szybciej starzeją się włosy narażone na działanie promieniowania słonecznego czy zbyt niskie i wysokie temperatury, a także u osób stosujących używki lub nieodpowiednią dietę. Warto pamiętać, że kondycja włosów uwarunkowana jest także czynnikami genetycznymi i indywidualnymi predyspozycjami.

W jaki sposób starzeją się włosy?

Wraz z upływem czasu łodyga włosa jest coraz mniej odporna na uszkodzenia, a łuski, które zapewniały jej elastyczność i blask, zaczynają słabiej do siebie przylegać. Wilgoć, wiatr, promieniowanie ultrafioletowe, zabiegi stylizacji termicznej, takie jak prostowanie włosów, a także zabiegi chemiczne, w tym koloryzacja, znacząco wpływają na pogorszenie struktury włosa. Podobne skutki wywołuje nieodpowiednia pielęgnacja, a także złe nawyki, na przykład spanie w mokrych włosach. W efekcie włosy są bardziej łamliwe, matowe i suche, tracą dotychczasową elastyczność i blask. Na kondycję łodygi włosa i tempo starzenia się wpływają także zaburzenia hormonalne, pewne choroby przewlekłe, stres, przyjmowane leki, dieta i wiele innych czynników.

Jak starzeją się mieszki włosowe?

Procesom starzenia się podlegają także cebulki włosów, co ma decydujący wpływ na grubość i gęstość włosów. Wskutek upływającego czasu faza wzrostu włosa stopniowo ulega skróceniu w konsekwencji włosy rosną krótsze i szybciej wypadają. Komórki macierzy włosa pracują coraz wolniej, osłabieniu ulega ukrwienie, a co za tym idzie, odżywienie mieszków włosowych. Komórki cebulek produkujące barwnik włosa melaninę zanikają lub zmniejszają swoją efektywność, prowadząc do siwienia. Włosy wraz z upływem czasu stają się więc bardziej przerzedzone, a ich średnica jest coraz mniejsza. Nie bez znaczenia są także choroby skóry głowy, szczególnie łysienie androgenowe, które dotyczy nawet 70% mężczyzn po 50. roku życia oraz 30-40% kobiet po 70 roku życia. Schorzenie to powoduje miniaturyzację mieszków włosowych, co przekłada się na wytwarzanie coraz krótszych i cieńszych włosów i ich przedwczesne wypadaniem.

W jaki sposób przeciwdziałać starzeniu się włosów?

Chcąc spowolnić starzenie się włosów, w pierwszej kolejności warto wyeliminować czynniki, które wzmagają ten proces. Wiążę się to z ochroną włosów przed promieniowaniem słonecznym, rezygnacją z używek, stosowaniem pełnowartościowej diety lub celowanej suplementacji oraz zmniejszeniem poziomu stresu. Ochrona włosów przed uszkodzeniami jest równie ważna i obejmuje delikatne traktowanie włosów, zabezpieczanie ich dedykowanymi kosmetykami i ograniczenie zabiegów chemicznych oraz stylizacji na ciepło. Stosowanie pielęgnacji nastawionej na wzmacnianie łodyg włosów jest równie ważne warto więc używać odżywek i masek, które zawierają oleje, ceramidy, keratynę i antyoksydanty.

Jakie profesjonalne zabiegi spowalniają starzenie się włosów?

Choć domowa pielęgnacja i unikanie szkodliwych czynników zewnętrznych stanowią podstawę w dbaniu o włosy, w wielu przypadkach sposoby te mogą nie wystarczać. Profesjonalne zabiegi i pozostawanie pod opieką dermatologa to aspekty szczególnie ważne w profilaktyce przeciwstarzeniowej włosów, walce z istniejącymi objawami starzenia i leczeniu chorób skóry głowy, które wpływają na pogorszenie kondycji włosów. Wśród zabiegów gabinetowych można wyróżnić:

  • Zabiegi iniekcyjne w obrębie skóry głowy pozwala na wprowadzenie w głąb skóry substancji biologicznie czynnych lub leków indywidualnie dopasowanych do potrzeb Pacjenta, takich jak minoksydyl, finasteryd, toksyna botulinowa czy dutasteryd (stosowane w leczeniu łysienia androgenowego), ale także aminokwasy, peptydy, minerały i witaminy. Wpływają one na odżywienie skóry głowy i mieszków włosowych oraz zapewnienie im substancji niezbędnych do prawidłowego wytwarzania grubszych i zdrowszych łodyg włosowych. Zabieg stosuje się także w celu zahamowania wypadania włosów, ale też profilaktycznie.
  • Mezoterapia mikroigłowa stanowi połączenie intensywnej stymulacji mieszków włosowych i infuzji substancji czynnych dedykowanych poprawie kondycji włosów znajdujących się w preparacie, który może być aplikowany podczas zabiegu. Dzięki wykonaniu w skórze głowy bardzo dużej liczby mikronakłuć, zabieg przyczynia się do poprawy krążenia i sprawniejszego zaopatrywania mieszków włosowych w substancje odżywcze. Mikronakłuwanie i  prowadzi do rewitalizacji cebulek włosów, wspomaga proces wzrostu nowych łodyg włosowych i wspiera leczenie łysienia.
  • Iniekcje osocza bogatopłytkowego opierają się na wykorzystaniu działania wysokiej zawartości czynników wzrostu, które stymulują regenerację komórek skóry głowy, pozytywnie wpływając na kondycję mieszków włosowych. Struktura włosa jest tym samym wzmocniona od wewnątrz, dzięki czemu włosy stają się gęstsze, mocniejsze, bardziej odporne na uszkodzenia. Terapia osoczem bogatopłytkowym wspomaga wydłużenie fazy wzrostu włosów, co przekłada się na zmniejszenie ich wypadania. Zabieg wpływa także na nawilżenie skóry głowy i zmniejszenie jej nadmiernego przetłuszczania się.

Starzenie się włosów i mieszków włosowych to temat, który dotyczy każdego z nas. Choć proces ten częściowo zależy od czynników, na które nie mamy wpływu, istnieje wiele obszarów, na które możemy wpływać, aby cieszyć się zdrowszymi i gęstszymi włosami. Warto pamiętać, że wiele chorób skóry głowy może wywoływać łysienie, przyspieszać starzenie się włosów i pogorszenie ich kondycji, dlatego jeśli zauważamy u siebie niepokojące objawy, powinniśmy zawsze skonsultować się z dermatologiem.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP