Jak zadbać o włosy w domu - 10 porad
24/09/2023

Jak zadbać o włosy w domu - 10 porad

Jak dbasz o włosy? Czy Twoja rutyna pielęgnacyjna ogranicza się do ich umycia i uczesania? O ile w przypadku osób obdarzonych naturalnie pięknymi włosami ten sposób może się sprawdzić, o tyle zdecydowana większość z nas dąży do poprawienia stanu i wyglądu włosów. Lśniące, gęste włosy są pożądane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, jednak  droga do tego celu może nie być taka prosta. Często nie wiemy, jak rozpocząć świadomą pielęgnację włosów w domu, lub zdaje się nam, że dbamy o włosy odpowiednio, gdy tak naprawdę popełniamy wiele błędów i mimo wysiłków, włosy nie zachwycają swoim wyglądem. Jeśli chcesz poprawić wygląd włosów, ale nie wiesz, jak to zrobić i od czego zacząć, przeczytaj poniższy artykuł. 

  1. Poznaj i oceń swoje włosy oraz dotychczasową pielęgnację

Odpowiedz sobie na pytania – jak traktujesz swoje włosy? Czy zabezpieczasz końcówki włosów po każdym myciu, czeszesz je delikatnie i nie pocierasz ręcznikiem, gdy są mokre? Zastanów się, jak przebiega Twoja standardowa rutyna pielęgnacyjna – czy używasz wcierek, odżywek, masek, płukanek, olejów i kosmetyków ochronnych? Czy regularnie podcinasz rozdwojone końcówki, unikasz stylizacji z użyciem ciepła, farbowania i innych potencjalnie szkodliwych zabiegów? Udzielając odpowiedzi na te pytania, intuicyjnie wychwycisz to, co robisz dobrze, a co źle. Następnie stań przed lustrem i oceń stan swoich włosów:

  • Jeśli masz długie włosy, zmierz obwód kucyka za pomocą taśmy mierniczej – pozwoli Ci to śledzić postępy w zagęszczaniu włosów. Jeśli obwód wynosi do 5 cm, masz włosy “rzadkie”, jeśli 5-10 cm – włosy “normalne”, natomiast jeśli miarka wykaże ponad 10 cm, możesz pochwalić się “gęstymi” włosami.
  • Oceń grubość pojedynczego włosa – czy jest cienki, średniej grubości, czy gruby. Włos cienki to zazwyczaj włos prosty, ciężko dostrzec go pod światło, a jego końcówka jest prawie niewidoczna. Włosy średniej grubości ma większość ludzi, natomiast włosy grube to zazwyczaj włosy kręcone.
  • Sprawdź, ile masz nowych włosów, tzw. „baby hair”.
  • Oceń, czy włosy są zdrowe, czy zniszczone, mają gładką strukturę, czy są szorstkie. Obejrzyj końcówki włosów i sprawdź, czy są rozdwojone.
  • Gdy wypadnie Ci włos, wykorzystaj to, aby ocenić jego elastyczność – czy lekko pociągnięty urywa się, czy jest sprężysty i minimalnie wydłuża się wraz z naciągnięciem? Oceń także włosy na głowie – delikatnie pociągnij włos i sprawdź, czy urwie się lub wypadnie. Jeśli włos łatwo się łamie, oznacza to, że jest zniszczony.
  • Obejrzyj skórę głowy – czy jest nawilżona, gładka, tłusta, a może sucha i podrażniona? Czy jej stan, na przykład nadmierne łuszczenie się, może wskazywać na chorobę, taką jak łupież czy łojotokowe zapalenie skóry? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, umów się na wizytę u dermatologa, ponieważ domowe sposoby nie zdadzą się na nic.
  • Sprawdź, jaki masz typ włosów, kierując się poniższym podziałem:
     
     

 

Znając odpowiedzi na powyższe pytania, lepiej poznasz stan swoich włosów i będziesz wiedzieć, do czego dążysz w domowej pielęgnacji. Być może jest to zagęszczenie włosów, walka z wypadaniem lub łysieniem, a może nadanie włosom blasku lub elastyczności.

  1. Myj włosy, a dokładniej skórę głowy, prawidłowo

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że mówiąc o myciu włosów, powinniśmy tak naprawdę mówić o myciu skóry głowy. To do jej potrzeb powinno się dopasować szampon – na co dzień wybieraj łagodny środek myjący bez silnych detergentów, a raz na 2 tygodnie użyj kosmetyku mocnej oczyszczającego. Jeśli chorujesz na schorzenie skóry głowy, stosuj szampon zalecony przez dermatologa. Oczyszczając skórę głowy, nałóż na nią rozcieńczony w dłoniach kosmetyk i delikatnie masuj, a spływająca piana sama umyje kosmyki. Jeśli stosujesz środki do stylizacji, możesz delikatnie wgnieść pianę we włosy, nie masuj ich zbyt intensywnie. Mokre włosy traktuj wyjątkowo delikatnie – nie pocieraj ich ręcznikiem i rozczesuj akcesoriami z naturalnych materiałów, np. drewnianym grzebieniem. Myj skórę głowy zawsze wtedy, gdy czujesz, że tego potrzebuje, nie przesadzając z częstotliwością ani w jedną, ani drugą stronę.

  1. Rezygnuj ze stylizacji z użyciem ciepła tak często, jak możesz

Suszenie włosów gorącym powietrzem, a także prostowanie, kręcenie czy karbowanie, jest dla nich dużym obciążeniem. Z czasem poddawane wysokiej temperaturze włosy stają się łamliwe, zniszczone, szorstkie i niepodatne na układanie. Choć gorącego nawiewu suszarki czasem nie da się uniknąć, gdy tylko możesz, rezygnuj z jej użycia i pozwól włosom wyschnąć naturalnie. Jeśli masz włosy falowane lub kręcone, a dążysz do prostych i gładkich, rozważ stylizację włosów na szczotce z użyciem lekko ciepłego nawiewu suszarki. Jeżeli Twoje włosy są proste, a marzysz o falach lub lokach, wypróbuj metody bez użycia ciepła – jest ich naprawdę mnóstwo, a efekty są niejednokrotnie o wiele bardziej zadowalające niż te uzyskane za pomocą lokówki. Jeśli musisz użyć ciepła do stylizacji włosów, nie zapomnij o kosmetyku termoochronnym. 

  1. Odkryj domowe, naturalne sposoby na piękne włosy

Sposoby naszych babć powoli wracają do łask. Najprostsze metody na piękne włosy często okazują się tak samo dobre, a nawet lepsze, niż wyszukane kosmetyki drogeryjne. Możesz zacząć od tego, co masz w domu – żółtka jaj, naturalny miód, siemię lniane, ocet, cytryna, żelatyna i wszelkiego rodzaju oleje.

Wypróbuj olejowanie. 2 łyżki dowolnego oleju rozprowadź na suchych lub wilgotnych włosach na 2 godziny przed myciem, a następnie zmocz włosy i zemulguj olej za pomocą odżywki (olej nie rozpuści się pod wpływem samej wody, a zmywanie go szamponem zniweluje jego pozytywne właściwości). Z olejami możesz eksperymentować lub od razu dobrać rodzaj polecany do Twojego typu włosów. Włosy staną się nawilżone, gładki i elastyczne. Warto zaznaczyć, że nie każdy rodzaj włosów “polubi” olejowanie. Cytryny i octu jabłkowego możesz użyć do wypłukania włosów i skóry głowy po myciu. Jedną łyżkę wymieszaj w litrze wody i takim roztworem polewaj włosy, a odwdzięczą Ci się blaskiem i gładkością.

  1. Odżywiaj włosy z zewnątrz

Odżywki, maski, odżywki bez spłukiwania – jeśli chcesz cieszyć się pięknymi włosami, musisz wprowadzić je do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Rodzaj kosmetyku dobieraj do typu włosów. Maska jest produktem nawilżająco-natłuszczającym i zazwyczaj zawiera oleje, wyciągi roślinne, proteiny, aminokwasy i zioła. Ze względu na to, że ma bogaty i różnorodny skład, powinna stanowić nieodłączny element pielęgnacji każdych włosów, nie powinna być jednak stosowana zbyt często, aby nie obciążyć włosów. Odżywka różni się od maski tym, że jest lżejsza i mniej skoncentrowana, dlatego powinno się używać jej codziennie do kondycjonowania i poprawy wyglądu włosów. Natomiast odżywka bez spłukiwania oprócz tego, że pomagają zaoszczędzić kilka minut, pokrywa włosy filmem ochronnym. Warto wykorzystać tę właściwość i wybierać produkty z filtrem przeciwsłonecznym i składnikami ułatwiającymi rozczesywanie, wygładzającymi i nabłyszczającymi włosy.

  1. Odżywiaj włosy także od wewnątrz

Jak wiemy, włos jest tworem martwym, a jego kondycja zależy od stanu mieszków włosowych. Aby wytwarzać mocne i zdrowe włosy, mieszki włosowe potrzebują odpowiednich składników odżywczych, których możemy dostarczyć im za pomocą diety wzbogaconej wysokiej jakości suplementacją. Co więc jeść, aby cieszyć się pięknymi włosami?

  • Białko, a dokładniej keratyna, jest podstawowym budulcem włosa. Aby wspomóc organizm w procesie tworzenia keratyny, powinniśmy dbać o to, aby nasz dieta była bogata w produkty zawierające aminokwasy. Warto pamiętać o włączeniu do diety warzyw strączkowych, mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego.
  • Tłuszcze o wysokim potencjale przeciwzapalnym wpływają na dobrą kondycję włosów i mieszków włosowych. Wprowadź więc do diety orzechy włoskie, nasiona chia, siemię lniane i tłuste ryby morskie.
  • Węglowodany pochodzące z pełnoziarnistych produktów zbożowych o niskim i średnim indeksie glikemicznym oraz owoców i warzyw.
  • Cynk – znajdziesz go w kaszy gryczanej, pestkach dyni, kakao, białej fasoli i tofu. Jest niezbędny do prawidłowego podziału komórek i formowania się keratyny.
  • Krzem – wspomaga budowę włosów, a obecny jest w ogórkach, czosnku, otrębach, brązowym ryżu, oraz owocach ze skórką.
  • Magnez – wpływa na elastyczność i ogólną kondycję włosów. Znajdziesz go w kaszy gryczanej, pestkach dyni, szpinaku, soi i kakao.
  • Witaminy z grupy B – przeciwdziałają wypadaniu włosów i ich nadmiernemu wypadaniu. Obecne są w drożdżach, mięsie, orzechach, kaszy gryczanej oraz wielu warzywach (m.in. kalafior, pomidory i buraki).
  • Siarka wspomaga tworzenie się keratyny, wspomaga leczenie łojotoku, łupieżu, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i grzybicy. Szukaj jej w mięsie, produktach pochodzenia zwierzęcego, czosnku, cebuli, kapuście, morelach, awokado i truskawkach.
  • Żelazo jest składnikiem hemoglobiny, która umożliwia transport tlenu w organizmie. Jego niedobór może wywołać wypadanie włosów i problemy skórne. Żelazo znajdziesz w wątrobie i nerkach, kakao, natce pietruszki, orzechach, roślinach strączkowych i suszonych owocach.
  1. Zadbaj o skórę głowy

Nie można mówić o pielęgnacji włosów, bez mówienia o pielęgnacji skóry głowy – to właśnie od jej stanu w dużej mierze zależy kondycja i wygląd fryzury. Skóra głowy, tak jak skóra np. na twarzy, potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, natłuszczenia i złuszczenia. Wypróbuj więc odżywki przeznaczone do skóry głowy lub skorzystaj z produktów naturalnych, takich jak np. żel z aloesu. Delikatnie wmasuj produkt w skórę głowy przed myciem, a następnie umyj włosy jak zwykle. Etap nawilżania możesz połączyć z peelingiem. Stwórz własny peeling na bazie np. glinki zielonej lub białej i żelu aloesowego lub lnianego. Do wyboru masz także peelingi enzymatyczne, które lepiej sprawdzą się przy wrażliwej skórze głowy, a także drogeryjne lub apteczne szampony peelingujące. Warto rozważyć także płukanki i wcierki – oprócz tych gotowych, możesz wypróbować domowe produkty. Płukanka z mięty odświeży skórę głowy i zmniejszy jej przetłuszczanie, a wcierka z nasion kozieradki zapobiegnie nadmiernemu wypadaniu włosów.

  1. Chroń i zabezpieczaj włosy

Zabezpieczenie włosów, a szczególnie ich końcówek, przed uszkodzeniami jest kluczowe w ich pielęgnacji. Włosy ochronisz przed promieniowaniem UV stosując dedykowaną odżywkę w sprayu, natomiast przed stylizacją z użyciem ciepła dzięki produktowi termoochronnemu. Po każdym myciu zabezpieczaj włosy serum olejowym, silikonowym, lub mieszaniną obu. Zwróć uwagę na to, jak śpisz. Podczas snu włosy ocierają się o szorstką poduszkę przez ok. 8 godzin. Jest to szczególnie szkodliwe dla włosów, jeśli są rozpuszczone. Z tego względu warto zainwestować w jedwabną lub satynową poszewkę, a długie włosy spleść w luźny warkocz lub upiąć w luźny koczek, który zapobiegnie zniekształceniu fryzury i ochroni włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nigdy nie powinniśmy iść spać z mokrymi włosami, gdyż są one wówczas wyjątkowo podatne na uszkodzenia.

  1. Wykorzystaj czas w domu na pielęgnację włosów

Jeśli masz trochę czasu dla siebie, zaplanuj domowe zabiegi, które przyczynią się do poprawy wyglądu Twoich włosów. Pielęgnacja włosów to nie tylko walka o ich piękny wygląd, ale też swego rodzaju rytuał, który może być odprężający, a nawet rozpieszczający i pozwolić nam na zadbanie o siebie i nasze potrzeby. Jeśli cierpisz na brak czasu, postaraj się pamiętać o kilku trikach pielęgnacyjnych. Gdy się kąpiesz lub jesteś pod prysznicem, nałóż na włosy odżywkę, aby miała szansę zadziałać, gdy się myjesz. Podczas oglądania ulubionego serialu wykonaj masaż skóry głowy, a na czas sprzątania na włosy zaaplikuj olej.

  1. Pamiętaj o regularności

Nawet najdroższe kosmetyki i najstaranniejsze wtarcie odżywczej wcierki nie zdadzą się na nic, jeśli nie będziesz stosować ich regularnie. Gdy decydujemy się szczególnie zadbać o włosy, często w początkowym etapie wdrażania nowych nawyków zaopatrujemy się w masę produktów, wymieniamy szczotki na te z naturalnego włosia, eksperymentujemy z maskami i odżywkami… Jednak ten zapał w wielu przypadkach szybko mija – stajemy się przytłoczeni nadmiarem produktów, metod i wiedzy. Lepszą opcją jest stopniowe poprawianie swojej rutyny pielęgnacyjnej. Zacznij od wyeliminowania błędów, wyznacz sobie cele, a dopiero potem wprowadzaj nowości. Na początek wprowadź 1-2 nowe rozwiązania. Stosuj je regularnie i obserwuj efekty. I chociaż na efekty trzeba czasem poczekać, poprawa kondycji włosów w wyniku sumiennej domowej pielęgnacji, może przynieść wielką satysfakcję.

Pamiętaj, że tzw. „domowe” sposoby poprawiania kondycji włosów mogą stanowić podstawę pielęgnacji u osób, których kondycja włosów i skóry głowy nie budzi niepokoju. Objawy tj. utrzymujące się przez dłuższy czas nadmierne wypadanie włosów, cofanie się linii włosów nad czołem, czy poszerzenie się przedziałka, a także pojawienie się łysych obszarów na skórze głowy lub innych zmian w jej obrębie powinny skłonić nas do niezwłocznej konsultacji dermatologicznej. Podobnie powinno być w przypadku słabej kondycji samych włosów – jeśli pomimo działań podejmowanych samodzielnie są one nadmiernie łamliwe, kruche, brak im połysku, sprężystości czy nawilżenia, lekarz lub kosmetolog mogą  pomóc poprawić ich jakość.

TOP