Jak dbać o skórę głowy?
08/08/2023

Jak dbać o skórę głowy?

Pielęgnacja skóry głowy to temat często pomijany i zaniedbywany. Troszczymy się o skórę twarzy i ciała, dbamy o włosy, jednak o uważnym zajmowaniu się skórą głowy zdarza nam się zapominać. Tymczasem utrzymywanie jej w dobrej kondycji przekłada się na jakość rosnących włosów, które mają odpowiednie warunki do tego, aby były zdrowe, gęste i grube.

Skóra głowy wymaga innej pielęgnacji niż reszta naszego ciała. Swoją budową różni się od nieowłosionej skóry reszty ciała. Znajduje się na niej bardzo dużo gruczołów łojowych i mieszków włosowych oraz posiada ona swój własny mikrobiom, składający się między innymi z grzybów. Właśnie dlatego uważna i świadoma pielęgnacja jest tak istotna. Dzięki niej możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób, które są charakterystyczne dla tej okolicy, tj. łupieżu, nadmiernego wypadania włosów czy nadmiernego łojotoku, a także eliminować wywołujące dyskomfort stany takie jak nadmierne przesuszenie, podrażnienie czy świąd.

Czym grozi brak prawidłowej pielęgnacji skóry głowy?

Jeśli nigdy nie stosujemy odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy lub popełniamy błędy w codziennych rytuałach (na przykład niedokładnie wypłukujemy szampon czy stosujemy zbyt gorący nawiew suszarki), możemy zaobserwować następujące problemy:

  • nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, które prowadzi do tego, że włosy tracą świeżość już po kilku godzinach,
  • nadmierna suchość, która może powodować swędzenie, pieczenie i łuszczenie się skóry,
  • uwrażliwienie skóry i podatność na uczulenia, objawiające się świądem i zaczerwienieniem,
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • łupież suchy lub tłusty,
  • zaostrzenie chorób skóry głowy, na przykład łojotokowego zapalenia skóry głowy czy łuszczycy.

Jakie są cele odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy?

Choć powody, dla których dbamy o skórę głowy, mogą się różnić w zależności od konkretnej osoby i problemów, których doświadcza, do celów pielęgnacji najczęściej wymienianych przez Pacjentów należą:

  • znormalizowanie pracy gruczołów łojowych, czyli doprowadzenie do stanu, w którym skóra głowy nie jest ani za sucha, ani zbyt przetłuszczająca się,
  • zatrzymanie wypadania włosów,
  • pobudzenie wzrostu nowych, zdrowych włosów i tym samym ich zagęszczenie,
  • przyspieszenie wzrostu włosów,
  • zniwelowanie łupieżu,
  • ustabilizowanie i wyciszenie chorób skóry głowy takich jak np. łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry czy atopowe zapalenie skóry,

Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy – na czym polega?

Pielęgnacja skóry głowy jest w zasadzie bardzo prosta, choć aby przyniosła pożądane efekty, należy postępować zgodnie z kilkoma zasadami. Bardzo istotna jest regularność, która jest kluczem do sukcesu. Optymalna pielęgnacja skóry głowy składa się z 3 rytuałów: złuszczania, mycia i odżywiania.

  1. Złuszczanie skóry głowy może być dla Ciebie nowością, jednak korzyści płynące z tego zabiegu szybko przekonają Cię, że warto go stosować. Peeling jest formą oddziaływania na skórę głowy, które pobudza krążenie, zwiększając dopływ krwi i substancji odżywczych do mieszków włosowych i skóry. Wpływa to na przyspieszenie wzrostu włosów, poprawę kondycji nowych włosów i zachowanie skóry w dobrej kondycji. Peeling ma za zadanie także dobrze oczyścić skórę głowy. Dzięki niemu pozbywasz się z jej powierzchni zanieczyszczeń, produktów stylizacyjnych, kurzu, nadmiaru sebum i martwego naskórka. Choć łój produkowany przez skórę jest dla niej korzystny, w nadmiarze prowadzi do zatykania ujść mieszków włosowych, łojotoku, wypadania włosów, podrażnienia i świądu. Nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy może wynikać z wielu czynników, takich jak stres, predyspozycje genetyczne czy zaburzenia hormonalne. Niezależnie od przyczyny, regularne złuszczenie skóry głowy pomaga zredukować skutki wzmożonej produkcji sebum. Dzięki peelingom pozbędziesz się także świądu skóry i zminimalizujesz łupież. Do wyboru mamy peelingi mechaniczne (zawierające ścierające i masujące drobinki) i peelingi o właściwościach rozpuszczających zrogowaciałe komórki naskórka dzięki zawartości enzymów lub kwasów. Produkty peelingujące stosuje się około raz w tygodniu, warto jednak samodzielnie zaobserwować, jaka częstotliwość i typ produktu jest odpowiednia dla naszej skóry.
  2. Mycie skóry głowy – ta czynność ma ogromny wpływ na stan skóry głowy zwłaszcza, jeśli wykonujemy ją niepoprawnie. Jak więc myć skórę głowy prawidłowo?

    Po pierwsze, myj skórę głowy zawsze, gdy widzisz, że tego potrzebuje. Nie pozostawiaj jej tłustej przez kilka dni, ale nie myj jej też codziennie, jeśli odczuwasz, że jest czysta. Niektórzy powinni myć głowę codziennie, inni raz w tygodniu – jest to zależne od indywidualnych potrzeb i rodzaju skóry głowy.

    Po drugie, na co dzień stosuj łagodny szampon bez agresywnych środków myjących, a mocniejszy produkt aplikuj co 2-3 tygodnie. Jeśli chorujesz na schorzenie skóry głowy, na przykład łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry czy łysienie, używaj produktu zaleconego przez dermatologa.

    Po trzecie, zadbaj o delikatność i prawidłowy przebieg całego procesu – przed myciem rozczesz włosy, używaj niewielkiej ilości szamponu, zanim nałożysz go na skórę głowy, rozcieńcz go wodą i spień, skórę masuj z wyczuciem opuszkami palców, nie drap jej i nie szoruj. Używaj ciepłej wody, nie za zimnej i niezbyt gorącej. Myj skórę, a nie włosy – piana, która spłynie z głowy, wystarczająco oczyści włosy na długości. Szampon spłukuj dokładnie i wystarczająco długo, aby mieć pewność, że ani odrobina produktu nie pozostała na skórze.

    Po czwarte, po umyciu włosów delikatnie odsącz je z wody i odciśnij w ręcznik. Nie zakładaj turbanu z ręcznika na dłużej niż kilka minut – może to prowadzić do wzmożonego przetłuszczania się skóry. Włosy i skórę najlepiej pozostawić do naturalnego wyschnięcia, jeśli jednak nie masz takiej możliwości, skórę głowy traktuj chłodnym nawiewem suszarki.
  3. Odżywianie skóry głowy jest bardzo ważnym elementem jej pielęgnacji. Tak, jak nie wyobrażamy sobie pozostawienia skóry twarzy bez odpowiedniego kremu, tak nie powinniśmy pozwolić, aby nasza skóra głowy była niewystarczająco nawilżona i odżywiona. Dzięki peelingowi i szamponowi pozbywamy się ze skóry zanieczyszczeń, ale także możemy naruszyć jej naturalną barierę ochronną. Aby pomóc ją odbudować, a także dodatkowo nawilżyć, odżywić i ukoić skórę, możemy stosować produkty dedykowane skórze głowy. Pamiętaj, że odżywki i maski do włosów nie sprawdzą się w tym zadaniu. Wybieraj tylko specjalne produkty do skóry głowy, na przykład sera, toniki, olejki czy wcierki. Stosuj je według zaleceń lekarza lub producenta. Dzięki odpowiedniemu odżywianiu skóry głowy możesz liczyć na zmniejszenie wypadania włosów, przyspieszenie ich wzrostu, nawilżenie i ukojenie skóry oraz uregulowanie pracy gruczołów łojowych.

Co szkodzi skórze głowy?

Choć powiedzieliśmy już wiele o odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy, należy pamiętać, że sumienne przestrzeganie 3-etapowej rutyny może nie przynieść rezultatów, jeśli nie przestaniemy szkodzić naszej skórze. Co wpływa negatywnie na skórę głowy?

  • promieniowanie UV może prowadzić do oparzeń, podrażnień, przesuszenia skóry głowy, nadmiernego wypadania włosów, a nawet nowotworów. Chroń się przed nim stosując nakrycia głowy,
  • spanie w mokrych włosach zaburza mikrobiom skóry głowy, co może prowadzić do jej nadmiernego przetłuszczania się, a nawet rozwoju łupieżu lub grzybicy skóry głowy,
  • chlor i słona woda wysuszają skórę głowy, chroń się przed nimi, stosując czepek lub dokładnie spłukując i myjąc skórę głowy po kąpieli w basenie lub morzu,
  • drapanie i agresywne czesanie prowadzi do podrażnień skóry głowy, a nawet niewielkich urazów, które mogą ulec nadkażeniom bakteryjnym. Tratuj skórę głowy wyjątkowo delikatnie.
  • przegrzewanie i wychładzanie skóry głowy wpływa negatywnie na pracę gruczołów łojowych, staraj się więc unikać ekstremalnych temperatur (zarówno wody, jak i powietrza) i chroń przed nimi głowę.

Powyższe wskazówki to świetna podstawa, aby rozpocząć świadomą pielęgnację skóry głowy. Jej pierwsze efekty, takie jak nawilżenie skóry czy redukcja świądu, zauważysz już po kilku dniach, natomiast na inne, takie jak zahamowanie wypadania włosów, pojawią się po kilku tygodniach lub miesiącach. Jeżeli masz wątpliwości, jak dbać o skórę głowy lub posiadasz choroby, które wymagają specjalistycznej pielęgnacji tego obszaru, skonsultuj się z lekarzem dermatologiem.

TOP